Leírás
Flexible 3in1 TCL RGB LED strip for indoor and outdoor use, 24 V
With its numerous IP LED strips, Eurolite offers light on tape for outdoor use. Eurolite presents different stripes fulfilling the IP68 standard.The flexible LED strips have a length of 5 meters. Unichrome versions - red, blue, green, yellow, cool white, warm white - are complimented by two RGB versions. The single colors can be ordered either with a wide span (150 LEDs) or with a short span (300 LEDs) between the LEDs. The RGB versions are available in 12 V or 24 operation - LED quantities are always 150. An optional LED controller controls the brightness and the speed of the RGB LEDs or provides automatic run of the built-in color programs.Supplied on a plastic reel, the LED stripes feature a self adhesive rear side for simple installation. Color and form can be used as desired as the strips are very flexible and adaptable to really every venue.
- Flexible LED strip for decorative lighting
- Can be cut into segments of variable size
- Self-adhesive rear side
- Supplied on a plastic reel
- 150 LEDs SMD 5050 3in1 TCL RGB (homogenous color mix)
- Control via system controller
- Suitable for outdoor use
- For application areas such as: Trade fair and shop fitting; clubs/dancing school; installation; restaurants, bars and hotels
- Silent operation
Scope of delivery
- 1 x illuminant
- 1 x user manual
Manuals
ManualsParaméterek
| Power supply | 24V DC |
| Power consumption | 30 W |
| IP classification | IP65 |
| Protection class | Protection class III |
| Power connection | Fixed supply cord with open wires |
| Cable length | Approx. 0.15 m |
| Lamp type | LED lamp |
| LED type | 150 x SMD 5050 3in1 TCL RGB (homogenous color mix) |
| Control | System controller |
| Standing/fixation | Self adhesive |
| Lamps/meter | 30 pc/pcs |
| Power/meter | 7.2 W |
| Lamps/tube | 150 pc/pcs |
| Lamp distance | 33 mm |
| Cutting mark | 17 cm |
| Luminous flux (Lumen) per meter | 300 lm/m |
| Housing color | White |
| Dimensions | Length:500 cm |
| Width | 1 cm |
| Height | 0.2 cm |
| Weight | 0.18 kg |
| Noise classification | Class 0 (no noise at all) |
| Energy efficiency class (A - G) | G |