Ha részletfizetéssel vásárolná meg a terméket, helyezze a kosárba, majd a fizetési módnál jelölje be a Cofidis expressz online áruhitelt.
Leírás
Bright battery powered LED uplight with 10 W 4in1 LEDs and QuickDMX
EUROLITE AKKU UP-4 QCL Spot QuickDMX MK2
- Integrated QuickDMX transceiver for wireless DMX control
- Cordless, flexible and versatile
- Battery operation up to 9h depending on program used
- Integrated automatic charging of the battery and status indicator
- 4 LEDs 10 W SMD 5050 4in1 QCL RGBW (homogenous color mix)
- Dimmer electronic; Dimmer speed (step response) adjustable; color fade adjustable speed; color change adjustable speed; white balance adjustable; color blend adjustable; frost filter; color selection manual; program selection manual; pulse-width modulation; Energy-saving mode; Emergency lighting function in case of power failure
- Multi beam effect; spot effect; wash effect; strobe effect
- 36 integrated show programs
- Direct color selection for 15 preset colors
- The device is cooled by passive convection cooling
- Control via IR remote control; QuickDMX; DMX; stand-alone; sound to light via microphone; wireless Master/slave function; RDM
- Fixtures available for Light Captain; Colorchief
- Flicker-free
- QuickDMX: operating range up to 600m in the open air
- Up to 6 transmitters can be operated in parallel without interference
- DMX fail mode (blackout; hold; static; full on)
- With a beam angle of 7°
- With bracket for floor use
- Monochrome OLED display
- Display of the remaining battery life for the current setting
- Charge status indicator
- Mains input and output for power linking up to 8 units
- With a KENSINGTON LOCK theft protection
- For application areas such as: Decoration; wedding/gala/events; mobile djs / entertainer; restaurants, bars and hotels; rental; advertisement/Shop window
- Silent operation
- Application possibility: Standing; suspended
- 3 buttons on the remote control for saving your own settings
ROADINGER Flightcase 6x AKKU UP-4 QCL Spot QuickDMX MK2 with charging function and wheels
Trunk case with castors
- With 6 device compartments
- With 1 accessory compartment
- High-quality workmanship with plywood multi-layer glued 7 mm, black, laminated
- Interior with foam padding
cover with foam padding - Aluminum profile frames 35mm with rounded edges
- 4 hinged, chromium plated case handles
- Edge mounting handle
- 2 chrome tip-over locks
- 2 high-quality butterfly locks with shut-off function
- 4 x castors with 2 locking brakes
Scope of delivery
6 x EUROLITE AKKU UP-4 QCL Spot QuickDMX MK2
- 1 x spotlight
- 1 x user manual
- 1 x declaration of conformity
- 1 x power cord
- 1 x remote control
- 1 x battery
- 1 x frost filter
- 1 x knurled screw
1 x ROADINGER Flightcase 6x AKKU UP-4 QCL Spot QuickDMX MK2 with charging function and wheels
- 1 x case
- 1 x power cord
- 1 x user manual
- 4 x castors
- 16 x screw
- 1 x key
Paraméterek
| Weight | 40.08 kg |
| EUROLITE AKKU UP-4 QCL Spot QuickDMX MK2 | |
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| IP classification | IP20 |
| Protection class | Protection class I |
| Power connection | Mains input via P-Con (blue), mounting version power supply cord with safety plug (provided) |
| Cable construction | 3 x 1.0 mm² H05VV-F |
| Power output | P-Con (gray), mounting version |
| Battery pack type | 1 x lithium ion 14.8 V, 6600 mAh, 97.68 Wh |
| Battery pack | Battery operation up to 9h depending on program used |
| Recharging time 3h | |
| Lamp type | LED lamp |
| LED type | 4 x 10 W SMD 5050 4in1 QCL RGBW (homogenous color mix) |
| Flash rate | 0.8 - 27 Hz |
| DMX channels | 3; 4; 6; 8; 11 |
| DMX input | 3-pin XLR (M) mounting version |
| DMX output | 3-pin XLR (F) mounting version |
| Cooling | Passive convection cooling |
| Control | IR remote control; QuickDMX; DMX; stand-alone; sound to light via microphone; wireless Master/slave function; RDM |
| Fixtures available for | Light Captain; Colorchief |
| Projection | Flicker-free |
| PWM frequency | 3000 Hz |
| Range | QuickDMX:range up to 600m in the open air |
| Carrier frequency | 2.4 GHz |
| Parallel mode | Max. 6 transmitter |
| Modulation | GFSK |
| DMX fail mode | Blackout; hold; static; full on |
| Beam angle | 7° |
| Beam angle (1/2 peak) | 7° |
| Frost filter 20° | |
| Beam angle (1/10 peak) | 18° |
| Frost filter 42° | |
| Attachment system | Bracket for floor use |
| Display type | Monochrome OLED display |
| Display | Battery runtime calculation , charge status indicator |
| Material | Metal, painted |
| Theft protection | KENSINGTON LOCK |
| Dimensions | Length:15.4 cm |
| Width | 13.3 cm |
| Height | 15.8 cm |
| Weight | 2.93 kg |
| Noise classification | Class 0 (no noise at all) |
| Remote control | |
| Battery | 1 x button cell 3.0 V CR2032 lithium manganese built-in |
| Legal specifications | |
| Special product | Not designed for household room illumination |
| Intended use | Show effect lighting |
| ROADINGER Flightcase 6x AKKU UP-4 QCL Spot QuickDMX MK2 with charging function and wheels | |
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power connection | Mains input via P-Con (blue), mounting version power supply cord with safety plug (provided) |
| Cable length | 1.2 m |
| Device fuse | 5 x 20 mm, F 5 A fuse replaceable |
| Aluminum profile frames | 35 mm |
| Case handle | 4 pc/pcs |
| Edge mounting handle | 1 pc/pcs |
| Stop hinge | 2 pc/pcs |
| Lock | Butterfly lock:2 pc/pcs with shut-off function |
| Transport aid | 4 x castors with 2 locking brakes |
| Material | Plywood multi-layer glued, 7 mm |
| Color | Black, laminated |
| Device compartment | 13.5 cm x 14 cm x 20 cm |
| Accessory compartment | 8.5 cm x 44 cm x 20 cm |
| Inside dimensions | 76 cm x 44 cm x 20 cm |
| Dimensions | Length:84.00 cm |
| Depth | 52.00 cm |
| Height | 34.20 cm |
| Weight | 22.40 kg |
Vélemények
Erről a termékről még nem érkezett vélemény.
Írja meg véleményét!