Ha részletfizetéssel vásárolná meg a terméket, helyezze a kosárba, majd a fizetési módnál jelölje be a Cofidis expressz online áruhitelt.
Leírás
4x tiltable battery-powered LED bar and mood light with 4in1 LEDs inkluding PRO flightcase
EUROLITE AKKU Bar-6 Glow QCL Flex QuickDMX
Tiltable battery-powered LED bar and mood light with 4in1 LEDs and QuickDMX
- 100° tiltable bar with 6 high-power 8 W RGBW LEDs (4in1) and removable frost filter
- Mood light with milky front screen provides a pleasantly soft light with 30 SMD RGBW LEDs (4in1)
- Integrated QuickDMX transceiver for wireless DMX control
- Cordless, flexible and versatile
- Battery operation up to 13h depending on program used
- Integrated automatic charging of the battery and status indicator
- 30 LEDs 0.25 W SMD 5050 4in1 QCL RGBW (homogenous color mix)
- 6 LEDs 8 W SMD 9080 4in1 QCL RGBW (homogenous color mix)
- Color blend stepless; color change adjustable; color fade adjustable; Dimmer electronic; Dimmer speed (step response) adjustable
- Atmospheric effect
- Integrated show programs
- Direct color selection for 30 preset colors
- The device is cooled by passive convection cooling
- Control via stand-alone; DMX; QuickDMX; IR remote control; sound to light via microphone; master/slave function
- Fixtures available for LED PC-Control 512; Light Captain; EASY SHOW 1; EASY SHOW 2; EASY SHOW 3; Colorchief
- Flicker-free
- With a beam angle of 15°
- Multicolor LCD display
- With a KENSINGTON LOCK theft protection
- For application areas such as: Clubs/dancing school; decoration; wedding/gala/events; mobile djs / entertainer; party room; restaurants, bars and hotels; advertisement/Shop window
- Silent operation
- Application possibility: Standing; suspended; on stand
knurled screw
- M6 thread
ROADINGER Flightcase 4x AKKU BAR-6 Glow QCL Flex QuickDMX with charging function
Trunk case with castors
- With accessory compartment
- With 4 device compartments
- High-quality workmanship with plywood multi-layer glued 9 mm, black, laminated
- Interior with foam padding
- Aluminum profile frames 25mm with rounded edges
- 4 hinged, chromium plated case handles
- 2 chrome tip-over locks
- 2 high-quality butterfly locks with shut-off function
- 4 x castors with 2 locking brakes
- 4 x built-in stacking trays in the cover
Scope of delivery
4 x EUROLITE AKKU Bar-6 Glow QCL Flex QuickDMX
- 1 x device
- 1 x power cord
- 1 x frost filter
- 1 x remote control
- 1 x battery
- 1 x omega bracket
- 4 x knurled screw
- 4 x washer
- 1 x user manual
- 1 x declaration of conformity
1 x ROADINGER Flightcase 4x AKKU BAR-6 Glow QCL Flex QuickDMX with charging function
- 1 x case
- 1 x power cord
- 4 x castors
- 16 x screw
- 1 x key
- 1 x user manual
Paraméterek
| Weight | 27.55 kg |
| EUROLITE AKKU Bar-6 Glow QCL Flex QuickDMX | |
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| IP classification | IP20 |
| Protection class | Protection class I |
| Power connection | Battery/battery pack |
| Mains input via P-Con (blue), mounting version power supply cord with safety plug (provided) | |
| Battery pack type | 1 x lithium ion 11.1 V, 10400 mAh, 115.44 Wh |
| Battery pack | Battery operation up to 13h depending on program used |
| Recharging time 4h | |
| Lamp type | LED lamp |
| LED type | 30 x 0.25 W SMD 5050 4in1 QCL RGBW (homogenous color mix) |
| 6 x 8 W SMD 9080 4in1 QCL RGBW (homogenous color mix) | |
| DMX channels | 3; 7; 8; 9; 11 |
| DMX input | 3-pin XLR (M) mounting version |
| DMX output | 3-pin XLR (F) mounting version |
| Cooling | Passive convection cooling |
| Control | Stand-alone; DMX; QuickDMX; IR remote control; sound to light via microphone; master/slave function |
| Fixtures available for | LED PC-Control 512; Light Captain; EASY SHOW 1; EASY SHOW 2; EASY SHOW 3; Colorchief |
| Projection | Flicker-free |
| Carrier frequency | 2.4 GHz |
| Beam angle (1/2 peak) | 15° |
| Beam angle (1/10 peak) | 30° |
| Housing color | Black |
| Display type | Multicolor LCD display |
| Material | Plastic; metal |
| Theft protection | KENSINGTON LOCK |
| Dimensions | Length:41.1 cm |
| Depth | 9.5 cm |
| Height | 10.5 cm |
| Weight | 2.80 kg |
| Noise classification | Class 0 (no noise at all) |
| Power cord | |
| Cable construction | 3 x 1.0 mm² H05VV-F |
| Cable length | Approx. 1.2 m |
| Frost filter | |
| Diameter mounting holes | 2 x Ø4mm |
| Material | Plastic, 2 mm |
| Color | Semi-transparent |
| Dimensions | Length:33.5 cm |
| Width | 3.9 cm |
| Remote control | |
| Battery | 1 x button cell 3.0 V CR2032 lithium manganese built-in |
| Omega bracket | |
| Diameter mounting holes | 1 x Ø11mm; 2 x Ø6mm |
| Material | Metal, 2 mm |
| Color | Black |
| Dimensions | Length:11.7 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Height | 2.7 cm |
| Weight | 0.048 kg |
| Knurled screw | |
| Material | Metal |
| Color | Black |
| Thread | M6 thread x 11 mm |
| Washer | |
| Diameter mounting holes | Ø10mm |
| Material | Metal, 0.5 mm |
| Dimensions | Diameter:Ø 1.2 cm |
| Legal specifications | |
| Special product | Not designed for household room illumination |
| Intended use | Show effect lighting |
| ROADINGER Flightcase 4x AKKU BAR-6 Glow QCL Flex QuickDMX with charging function | |
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | Max. 1150 W |
| Power connection | Mains input via P-Con (blue), mounting version power supply cord with safety plug (provided) |
| Power output | P-Con (gray), mounting version |
| Device fuse | 5 x 20 mm, T 5 A fuse replaceable |
| Aluminum profile frames | 25 mm |
| Case handle | 4 pc/pcs |
| Stop hinge | 2 pc/pcs |
| Lock | Butterfly lock:2 pc/pcs with shut-off function |
| Transport aid | 4 x castors with 2 locking brakes |
| 4 x built-in stacking trays in the cover | |
| Material | Plywood multi-layer glued, 9 mm |
| Color | Black, laminated |
| Device compartment | 10.5 cm x 45 cm x 17 cm |
| Accessory compartment | 11 cm x 45 cm x 17 cm |
| Inside dimensions | 69.5 cm x 45 cm x 17 cm |
| Dimensions | Width:73.5 cm |
| Depth | 49.5 cm |
| Height | 37.5 cm |
| Weight | 16.60 kg |
| Power cord | |
| Cable construction | 3 x 1.0 mm² H05VV-F |
| Cable length | 1.2 m detachable |
Vélemények
Erről a termékről még nem érkezett vélemény.
Írja meg véleményét!