Leírás
Silent 7in1 LED PAR spotlight in a space-saving design
Seven colors in one LEDWith this LED spotlight, the name 7C stands for unlimited possibilities for color design: you have 7 colors available for color mixing. In addition to red, green and blue, this includes amber, cold white, warm white and UV. No matter which color you want to create, this spotlight leaves nothing to be desired. Even white light can be created with an excellent CRI in any desired color temperature thanks to the color mixing. The spotlights are available in two versions: With 7 or 12 nine watt strong LEDs.Fanless and quietBut both models have even more advantages: Don't worry about annoying noises - the spotlights do not need a fan. The compact metal housing is very sturdy. The power is connected via a P-Con input and you can also loop the power through to other devices. A USB socket is available for wireless transmission of the DMX signal, into which a wireless QuickDMX receiver can be plugged directly.
- 12 LEDs 9 W high-power 7in1 SCL RGB/CW/WW/A/UV (homogenous color mix)
- Flat version requires minimal space when mounting
- With a beam angle of 15°
- Silent operation
- Very high color rendering index (CRI)
- Flicker-free
- Control via DMX; stand-alone; IR remote control; master/slave function; sound to light via microphone; QuickDMX via USB (optional); W-DMX by wireless solution via USB (optional); CRMX by LumenRadio via USB (optional)
- Color blend stepless; Dimmer electronic
- Strobe effect
- Direct color selection for 27 preset colors
- Integrated show programs
- With double bracket
- Mains input and output for power linking up to 8 units
- The device is cooled by passive convection cooling
- Fixtures available for LED PC-Control 512; EASY SHOW 1; Light Captain; EASY SHOW 2; EASY SHOW 3
- For application areas such as: Stage; clubs/dancing school; wedding/gala/events; mobile djs / entertainer; party room; restaurants, bars and hotels; theater; video and photography; advertisement/Shop window
- Application possibility: Standing; suspended; on stand
Scope of delivery
- 1 x light effect
- 1 x power cord
- 1 x remote control
- 1 x battery
- 1 x user manual
Manuals
ManualsParaméterek
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | 60 W |
| IP classification | IP20 |
| Protection class | Protection class I |
| Power connection | Mains input via P-Con (blue), mounting version power supply cord with safety plug (provided) |
| Power output | 1 x P-Con (gray), mounting version |
| Fuse | 5 x 20 mm, T 1 A fuse replaceable |
| Lamp type | LED lamp |
| LED type | 12 x 9 W high-power 7in1 SCL RGB/CW/WW/A/UV (homogenous color mix) |
| Flash rate | 0.5 - 24 Hz |
| DMX channels | 3; 4-1; 4-2; 4-3; 4-4; 5; 6; 7; 9; 12 |
| DMX input | 1 x 3-pin XLR (M) mounting version |
| DMX output | 1 x 3-pin XLR (F) mounting version |
| Cooling | Passive convection cooling |
| Control | DMX; stand-alone; IR remote control; master/slave function; sound to light via microphone; QuickDMX via USB (optional); W-DMX by wireless solution via USB (optional); CRMX by LumenRadio via USB (optional) |
| Fixtures available for | LED PC-Control 512; EASY SHOW 1; Light Captain; EASY SHOW 2; EASY SHOW 3 |
| Projection | Flicker-free |
| Beam angle (1/2 peak) | 15° |
| Beam angle (1/10 peak) | 33° |
| Color rendering index (CRI) | 92 Ra |
| Housing color | Black |
| Attachment system | Double bracket |
| Display type | 4 digit 7-segment LED display |
| USB port | Type A |
| Dimensions | Width:28 cm |
| Depth | 12 cm |
| Height | 29.5 cm |
| Weight | 3.58 kg |
| Noise classification | Class 0 (no noise at all) |
| Photobiological safety | Risk Group 0 |
| Power cord | |
| Cable construction | 3 x 1.0 mm² H05VV-F |
| Cable length | Approx. 1.2 m |
| Mounting bracket | |
| Diameter mounting holes | 3 x Ø11mm; 2 x Ø11mm |
| Material | Metal, 3 mm |
| Remote control | |
| Battery | 1 x button cell 3.0 V CR2025 lithium manganese built-in |
| Legal specifications | |
| Special product | Not designed for household room illumination |
| Intended use | Show effect lighting |