Ha részletfizetéssel vásárolná meg a terméket, helyezze a kosárba, majd a fizetési módnál jelölje be a Cofidis expressz online áruhitelt.
Leírás
4-channel rotary mixer with 3-band frequency isolator for DJs
- Classic rotary mixer with 4 input channels and integrated 3-band frequency isolator for DJs
- Gain control, 2-way equalizer (highs/lows) and phono/line switching per channel
- Dedicated boost and kill cut
- Kill cut feature allows DJs to completely remove low, mid and high frequencies for amazing mixing
- Classic ALPS potentiometers (Blue Velvet RK27)
- High-grade components ensure long life and excellent sound quality
- DJ microphone input with separate level control
- Prefader listening to input channels and the master output via adjustable headphones output, with cue mix/split function
- 12-digit stereo LED level meter and master level control
- Booth output with separate level control
- Dual inputs for DJ microphone and headphones on the top and front panel
- Outputs: master and booth (XLR/RCA L/R), record (stereo RCA)
- Desktop console housing
- For application areas such as: Clubs/dancing school; mobile use; mobile djs / entertainer; homerecording and studios
Scope of delivery
- 1 x device
- 1 x power cord
- 1 x user manual
Manuals
ManualsParaméterek
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | 7.2 W |
| Protection class | Protection class I |
| Power connection | Mains input via IEC connector (M) mounting version power supply cord with safety plug (provided) |
| Frequency range | 20 - 20000 Hz microphone |
| 20 - 20000 Hz line | |
| 40 - 18000 Hz phono | |
| S/N ratio | >77 dB phono |
| >80 dB microphone | |
| >85 dB line | |
| THD | Line <0.03 % at 1 kHz |
| Phono <0.1 % at 1 kHz | |
| Gain | Microphone 44 dB |
| Line 20 dB | |
| Phono 60 dB to +75 dB | |
| Isolators | Master Gain:- ∞ bis +9 |
| Low/mid 300 Hz, 18db/oct , Butterworth | |
| Mid/high 4000 Hz, 18db/oct , Butterworth | |
| Control elements | Power switch, source selector, cue mix split function, tone control |
| Status LED | Power, master level meter, channel source, CUE, microphone |
| Connections | Input:line via 4 x stereo RCA |
| Input | line/phono via 4 x stereo RCA |
| Input | microphone via 2 x 3-pin XLR |
| Output | headphones via 2 x 6.3 mm jack socket (stereo) mounting version |
| Output | headphones via 2 x 3.5 mm jack (stereo) mounting version |
| Output | rec. via 1 x stereo RCA |
| Output | booth via 2 x 3-pin XLR |
| Output | booth via 1 x stereo RCA |
| Output | master via 2 x 3-pin XLR |
| Output | master via 1 x stereo RCA |
| Channels | Input channel:4 x stereo with line-line/phono switch via RCA, channel control via rotary, 2-band tone control EQ, gain control, phono gain rotary, CUE switch, source selector |
| Microphone channel | 1 x mono via XLR, channel control via rotary dial, ON AIR switch |
| Booth output | 1 x stereo via XLR or RCA, channel control via rotary dial |
| Master output | 1 x stereo via XLR or RCA, channel control via rotary dial |
| Headphones output | 1 x stereo via jack, channel control via rotary dial, cue mix split function |
| Max. level | Output:+22 dBu |
| Material | Metal |
| Color | Black |
| Housing design | Desktop console housing |
| Dimensions | Width:33 cm |
| Depth | 24.7 cm |
| Height | 10.7 cm |
| Weight | 4.05 kg |
Vélemények
Erről a termékről még nem érkezett vélemény.
Írja meg véleményét!