Leírás
PRO Washlight with 40 W Osram Ostar RGBW LEDs, large zoom range and pixel control
FUTURELIGHT EYE-740 MK2 QCL Zoom LED Moving Head Wash
- Compact lightweight
- Crossfade channel from any color to white
- Number of scenes can be changed individually
- 7 LEDs 40 W 4in1 QCL RGBW (homogenous color mix)
LEDs controlled separately - OSRAM LED installed
- Positioning within 540° PAN, 210° TILT
- Auto position correction (feedback)
- Exact positioning (16 bit resolution)
- Exact 16 bit resolution at Dimmer, color, zoom
- Zoom motor driven
- Patterns animated; dimmer curves with adjustable response; pulse-width modulation variable; pulse effect adjustable; white balance; scenes user-definable; CTO correction filter virtual; Dim to warm; colors preset; Dimmer speed (step response) adjustable
- Strobe effect
- The device is cooled by temperature-controlled fan
- Control via stand-alone; master/slave function; DMX; QuickDMX via USB (optional); W-DMX by wireless solution via USB (optional); CRMX by LumenRadio via USB (optional); CRMX by LumenRadio upgradeable; RDM; sound to light via microphone
- Fixtures available for Light Captain; GDTF (GrandMA3)
- Flicker-free
- Variable color temperature 2800 K - 10000 K
- With omega bracket
- Multicolor LCD display,
with battery buffering for easy controlling upgradeable - Rubber feet
- Mains input and output for power linking up to 8 units
- For application areas such as: Wedding/gala/events; stage; theater; rental; video and photography
- Very quiet working noise
- Application possibility: Standing; suspended
ROADINGER Flightcase 4x EYE-740 MK2 with wheels
Trunk case with castors
- With 4 device compartments
- With 1 accessory compartment
- High-quality workmanship with plywood multi-layer glued 7 mm, black, laminated
- Interior with foam padding
- Aluminum profile frames 30mm with rounded edges
- 4 hinged, chromium plated case handles
- 3 chrome tip-over locks
- 2 high-quality butterfly locks
- 4 x castors with 2 locking brakes
Scope of delivery
4 x FUTURELIGHT EYE-740 MK2 QCL Zoom LED Moving Head Wash
- 1 x moving light
- 1 x user manual
- 1 x power cord
- 1 x omega bracket
- 1 x XLR cable
Paraméterek
| Weight | 76.90 kg |
| FUTURELIGHT EYE-740 MK2 QCL Zoom LED Moving Head Wash | |
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | 210 W |
| IP classification | IP20 |
| Protection class | Protection class I |
| Power connection | Mains input via IP T-Con (M) mounting version power supply cord with safety plug |
| Power output | IP T-Con (F) mounting version |
| Device fuse | 5 x 20 mm, T 2 A fuse replaceable |
| Lamp type | LED lamp |
| LED type | 7 x 40 W 4in1 QCL RGBW (homogenous color mix) |
| LED manufacturer | OSRAM |
| Max. TILT movement | 210° exact positioning (16 bit resolution) auto position correction (feedback) |
| Max. PAN movement | 540° exact positioning (16 bit resolution) auto position correction (feedback) |
| Flash rate | 0.5 - 16 Hz |
| Equipment | Zoom motor driven |
| DMX channels | 18; 25; 37; 26; 33; 45; 46; 53; 65 |
| DMX input | 3-pin XLR (M) mounting version |
| 5-pin XLR (M) mounting version | |
| DMX output | 3-pin XLR (F) mounting version |
| 5-pin XLR (F) mounting version | |
| Cooling | Temperature-controlled fan |
| Control | Stand-alone; master/slave function; DMX; QuickDMX via USB (optional); W-DMX by wireless solution via USB (optional); CRMX by LumenRadio via USB (optional); CRMX by LumenRadio upgradeable; RDM; sound to light via microphone |
| Fixtures available for | Light Captain; GDTF (GrandMA3) |
| Projection | Flicker-free |
| Beam angle (1/2 peak) | 1 - 32° |
| Beam angle (1/10 peak) | 5 - 48° |
| Color temperature | 2800K - 10000K adjustable |
| Illuminance in Lux (lx) | Narrow red (R) 3m:6818 lx, 6m:1758 lx |
| Narrow green (G) 3m | 12807 lx, 6m:3122 lx |
| Narrow blue (B) 3m | 2513 lx, 6m:21580 lx |
| Narrow cold white (CW) 3m | 21580 lx, 6m:5431 lx |
| Narrow all 3m | 38576 lx, 6m:9662 lx |
| Wide red (R) 3m | 162 lx, 6m:46 lx |
| Wide green (G) 3m | 315 lx, 6m:89 lx |
| Wide blue (B) 3m | 85 lx, 6m:25 lx |
| Wide cold white (CW) 3m | 504 lx, 6m:143 lx |
| Wide all 3m | 915 lx, 6m:259 lx |
| Housing color | Black |
| Attachment system | Omega bracket |
| Display type | Multicolor LCD display battery buffering upgradeable |
| Transport aid | Rubber feet |
| Dimensions | Width:28.6 cm |
| Depth | 24.5 cm |
| Height | 37.2 cm |
| Weight | 8.10 kg |
| Noise classification | Class 1 (very slight noise, suitable for noise-sensitive environments) |
| ROADINGER Flightcase 4x EYE-740 MK2 with wheels | |
| Maximum load | 100 kg |
| Aluminum profile frames | 30 mm |
| Case handle | 4 pc/pcs |
| Stop hinge | 3 pc/pcs |
| Lock | Butterfly lock:2 pc/pcs |
| Transport aid | 4 x castors with 2 locking brakes |
| Material | Plywood multi-layer glued, 7 mm |
| Color | Black, laminated |
| Inside dimensions | 81 cm x 53.5 cm x 36.5 cm |
| Device compartment | 28 cm x 17.5 cm x 36.5 cm |
| Accessory compartment | 10.5 cm x 53.5 cm x 36 cm |
| Dimensions | Width:87 cm |
| Depth | 60 cm |
| Height | 63 cm |
| Weight | 39.35 kg |
Vélemények
Erről a termékről még nem érkezett vélemény.
Írja meg véleményét!