Ha részletfizetéssel vásárolná meg a terméket, helyezze a kosárba, majd a fizetési módnál jelölje be a Cofidis expressz online áruhitelt.
Leírás
Weather-proof (IP65) bar with twelve 30W LED units and excellent tungsten simulation
This weatherproof bar fixture is equipped with LEDs that mimic the behavior of traditional incandescent lamps. When dimmed, the color temperature changes; as brightness decreases, the warm white light becomes progressively warmer, taking on a golden tone.The Sunset IP Bar 12 simulates this effect very convincingly. When dimmed down to zero, the light fades out smoothly into a golden color. Even at low brightness levels, it maintains the characteristic warm tone of a halogen lamp.The twelve LEDs, each with 30 W, can be controlled individually, allowing for both powerful blinder effects and dynamic chase effects.
- Blinder effect
- Control via stand-alone; DMX; RDM; master/slave function
- 5 integrated show programs
- DMX fail mode (hold; blackout)
- Dimmer electronic; dimmer curves adjustable; Dimmer speed (step response) adjustable; pulse-width modulation adjustable; Dim to warm
- 36 LEDs 10 W warm white (WW)
12 segments controlled separately - 48 LEDs 0.6 W red (R)
12 segments controlled separately - 48 LEDs 1 W amber (A)
12 segments controlled separately - RDM For bidirectional communication over the DMX line
- With panning and tilting mounting bracket for ceiling or wall installation in most varying angles; with omega bracket
- Multicolor LCD display
- The device is cooled by passive convection cooling
- Mains input and output for power linking up to 8 units
- Built with SEETRONIC connector
- Suitable for outdoor use IP65
- With pressure compensation membrane
- For application areas such as: Stage; clubs/dancing school; wedding/gala/events; restaurants, bars and hotels; theater
- Application possibility: Standing; suspended
- Very quiet working noise
- Flicker-free
- Fixtures available for Light Captain
Scope of delivery
- 1 x spotlight
- 1 x user manual
- 1 x power cord
- 2 x omega bracket
Manuals
ManualsParaméterek
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | 230 W |
| IP classification | IP65 |
| Protection class | Protection class I |
| Power connection | Mains input via IP T-Con (M) mounting version power supply cord with safety plug |
| Cable construction | 3 x 2.5 mm² H07RN-F |
| Power output | IP T-Con (F) mounting version |
| Lamp type | LED lamp |
| LED type | 36 x 10 W warm white (WW) |
| 48 x 0.6 W red (R) | |
| 48 x 1 W amber (A) | |
| Flash rate | 1 - 33 Hz |
| DMX channels | 1; 4; 6; 12; 16; 21; 24; 34 |
| DMX input | 3-pin XLR (M) mounting version IP |
| 5-pin XLR (M) mounting version IP | |
| DMX output | 3-pin XLR (F) mounting version IP |
| 5-pin XLR (F) mounting version IP | |
| Cooling | Passive convection cooling |
| Control | Stand-alone; DMX; RDM; master/slave function |
| Fixtures available for | Light Captain |
| Projection | Flicker-free |
| DMX features | RDM For bidirectional communication over the DMX line |
| DMX fail mode | Hold; blackout |
| Housing color | Black |
| Attachment system | 2x panning and tilting mounting bracket for ceiling or wall installation in most varying angles |
| 2x omega bracket | |
| Display type | Multicolor LCD display |
| Diameter mounting holes | 2 x Ø12mm |
| Use of brands | Built with SEETRONIC connector |
| Material | Aluminum casting |
| Dimensions | Length:100.5 cm |
| Width | 14.0 cm |
| Height | 18.0 cm |
| Weight | 8.00 kg |
| Noise classification | Class 1 (very slight noise, suitable for noise-sensitive environments) |
| Legal specifications | |
| Special product | Not designed for household room illumination |
| Intended use | Show effect lighting |
Youtube videók
Vélemények
Erről a termékről még nem érkezett vélemény.
Írja meg véleményét!