Leírás
Set with motor, mirror ball, chain, and pinspot
Amazing party set with LED spot and mirror ball!This Eurolite set in professional quality offers you the ultimate disco feel in a surprisingly easy-to-use set at an unbeatable price. No matter if you use it to illuminate your living room, a clubhouse or a bar, this party set always guarantees the true disco look while working fully automatically.The set includes a mirror ball with a diameter of 20 cm covered with countless little mirrors. Thanks to the supplied motor, type MD-1015, the ball slowly rotates on its own axis while reflecting colorful light beams emitted by an Eurolite PST-3W pinspot which, of course, is also included in this set.The energy-saving LED technology spares you not only the tiresome lamp replacement but also the high costs for a permanent operation you'd have to expect when using a traditional pinspot. This makes the PST-3W set well-suited for permanent use all year long.
- Mirror ball safety rotary motor MD-1015
- 1 chain with quick links
- For application areas such as: Clubs/dancing school; installation; restaurants, bars and hotels
- Very quiet working noise
- Application possibility: Suspended
spotlight
- 1 LED 3 W high-power cold white (CW)
- With mounting bracket
motor
- Suitable for a mirror ball with a diameter of up to 30 cm
Scope of delivery
- 1 x mirror ball
- 1 x spotlight
- 1 x motor
- 3 x screw
- 1 x user manual
Manuals
ManualsParaméterek
| Lamp type | LED lamp |
| Dimensions | Width:9 cm |
| Depth | 10 cm |
| Height | 10 cm |
| Weight | 1.30 kg |
| Noise classification | Class 1 (very slight noise, suitable for noise-sensitive environments) |
| Mirror ball | |
| Color | Silver |
| Dimensions | Diameter:Ø 20 cm |
| Spotlight | |
| Power supply | 230 V AC, 50 Hz |
| Power consumption | 5 W |
| IP classification | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Power connection | Fixed power supply cord with Euro plug |
| Cable construction | 2 x 0.75 mm² H03VVH2-F |
| Cable length | Approx. 1 m |
| LED type | 1 x 3 W high-power cold white (CW) |
| Beam angle (1/2 peak) | 6° |
| Color temperature | 6000K |
| Attachment system | Mounting bracket |
| Material | Plastic |
| Color | Black |
| Mounting bracket | |
| Diameter mounting holes | 1 x Ø10mm |
| Material | Metal, 2 mm |
| Motor | |
| Power supply | 230 V AC, 50 Hz |
| Power consumption | 4 W |
| IP classification | IP20 |
| Protection class | Protection class I |
| Power connection | Fixed power supply cord with safety plug |
| Cable construction | 3 x 0.75 mm² H05VV-F |
| Cable length | Approx. 0.9 m |
| Speed | 1.5 RPM |
| Maximum load | 3 kg |
| Max. mirror ball diameter | 30 cm (EUROLITE) |
| Diameter mounting holes | 3 x Ø5mm |
| Material | Metal |
| Color | Black, matte |
| Dimensions | Height:6 cm |
| Diameter | Ø 11.20 cm |
| Legal specifications | |
| Special product | Not designed for household room illumination |
| Intended use | Show effect lighting |