Leírás
LED floor spot with RGB/WW color mixing
If you are looking for an affordable white-light fixture, the Silent Par 6 is well worth considering. It offers features that are not typically found in this price range.One of its key advantages is the completely fanless and silent operation, making it ideal for noise-sensitive environments. The color mixing of red, green, blue, and warm white allows for both colored lighting and basic white light applications.The double bracket provides flexible mounting options; whether suspended, mounted on a stand, or placed on the floor. In terms of connectivity, the fixture is well equipped with P-Con power input and output, as well as 3-pin XLR connectors for DMX control.In addition, the Silent Par 6 features a Eurolite WDMX USB port, allowing for easy upgrades to wireless DMX systems such as QuickDMX or CRMX.
- 14350 lux at 1 m
- 6 LEDs 8 W 4in1 QCL RGB/WW (homogenous color mix)
- Color blend stepless; color change adjustable; color fade adjustable; Dimmer electronic; Dimmer speed (step response) adjustable
- Strobe effect
- Direct color selection for 25 preset colors
- The device is cooled by passive convection cooling
- Control via stand-alone; DMX; QuickDMX via USB (optional); master/slave function; sound to light via microphone
- Fixtures available for Light´J; Light Captain; Colorchief
- Flicker-free
- With a beam angle of 16°
- With mounting bracket; with double bracket
- 4 digit 7-segment LED display
- For application areas such as: Stage; clubs/dancing school; decoration; wedding/gala/events; Trade fair and shop fitting; mobile djs / entertainer; party room; restaurants, bars and hotels; theater; advertisement/Shop window
- Silent operation
- Application possibility: Standing; suspended; on stand
Scope of delivery
- 1 x spotlight
- 1 x power cord
- 1 x user manual
- 1 x XLR cable
Manuals
ManualsParaméterek
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | 45 W |
| IP classification | IP20 |
| Protection class | Protection class I |
| Power connection | Mains input via P-Con (blue), mounting version power supply cord with safety plug |
| Power output | P-Con (gray), mounting version |
| Lamp type | LED lamp |
| LED type | 6 x 8 W 4in1 QCL RGB/WW (homogenous color mix) |
| Flash rate | 0 - 20 Hz |
| DMX channels | 6; 11 |
| DMX input | 3-pin XLR (M) mounting version |
| DMX output | 3-pin XLR (F) mounting version |
| Cooling | Passive convection cooling |
| Control | Stand-alone; DMX; QuickDMX via USB (optional); master/slave function; sound to light via microphone |
| Fixtures available for | Light´J; Light Captain; Colorchief |
| Projection | Flicker-free |
| Beam angle (1/2 peak) | 16° |
| Beam angle (1/10 peak) | 29° |
| Housing color | White |
| Attachment system | Mounting bracket |
| Double bracket | |
| Double bracket | |
| Display type | 4 digit 7-segment LED display |
| Dimensions | Length:14.5 cm |
| Width | 18.0 cm |
| Height | 20.5 cm |
| Weight | 2.15 kg |
| Noise classification | Class 0 (no noise at all) |
| Legal specifications | |
| Special product | Not designed for household room illumination |
| Intended use | Show effect lighting |