Leírás
Bar (50 cm) with 72 wide beam RGB LEDs, 4 segments
- 72 LEDs SMD 5050 3in1 TCL RGB (homogenous color mix)
4 segments controlled separately - Dimmer electronic; color blend stepless; color change adjustable; colors preset
- Strobe effect
- The device is cooled by passive convection cooling
- Control via stand-alone; DMX; master/slave function; sound to light via microphone
- Fixtures available for Light Captain; EASY SHOW 1; EASY SHOW 2; EASY SHOW 3; Colorchief
- Flicker-free
- With a beam angle of 120°
- With mounting bracket
- 4 digit 7-segment LED display
- Mains input and output for power linking up to 8 units
- For application areas such as: Clubs/dancing school; decoration; mobile djs / entertainer; party room; restaurants, bars and hotels; advertisement/Shop window
- Silent operation
- Application possibility: Suspended; wall mounting
knurled screw
- M8 thread
Scope of delivery
- 1 x light effect
- 1 x power cord
- 2 x mounting bracket
- 2 x knurled screw
- 2 x washer
- 1 x user manual
Manuals
ManualsParaméterek
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | 15 W |
| IP classification | IP20 |
| Protection class | Protection class I |
| Power connection | Mains input via IEC connector (M) mounting version power supply cord with safety plug included |
| Power output | IEC connector (F) mounting version |
| Fuse | T 0.5 A fuse replaceable |
| Lamp type | LED lamp |
| LED type | 72 x SMD 5050 3in1 TCL RGB (homogenous color mix) |
| Flash rate | 0 - 20 Hz |
| DMX channels | 3; 5; 6; 12 |
| DMX input | 3-pin XLR (M) mounting version |
| DMX output | 3-pin XLR (F) mounting version |
| Cooling | Passive convection cooling |
| Control | Stand-alone; DMX; master/slave function; sound to light via microphone |
| Fixtures available for | Light Captain; EASY SHOW 1; EASY SHOW 2; EASY SHOW 3; Colorchief |
| Projection | Flicker-free |
| Beam angle (1/2 peak) | 120° |
| Housing color | Black |
| Attachment system | 2x mounting bracket |
| Display type | 4 digit 7-segment LED display |
| Material | Aluminum casting |
| Dimensions | Length:56.5 cm |
| Depth | 7.0 cm |
| Height | 9.0 cm |
| Weight | 1.03 kg |
| Noise classification | Class 0 (no noise at all) |
| Power cord | |
| Cable construction | 3 x 0.75 mm² H05VV-F |
| Cable length | Approx. 1.2 m |
| Mounting bracket | |
| Diameter mounting holes | 1 x Ø11mm; 2 x Ø8mm; 1 x Ø8.5mm |
| Material | Metal, 2 mm |
| Knurled screw | |
| Thread | M8 thread x 16 mm |
| Washer | |
| Material | Rubber |
| Dimensions | Height:0.3 cm |
| Diameter | Ø 2 cm |
| Legal specifications | |
| Special product | Not designed for household room illumination |
| Intended use | Show effect lighting |
Youtube videók
Vélemények
Erről a termékről még nem érkezett vélemény.
Írja meg véleményét!