Ha részletfizetéssel vásárolná meg a terméket, helyezze a kosárba, majd a fizetési módnál jelölje be a Cofidis expressz online áruhitelt.
Leírás
Bar with 4 powerful 4in1 QCL RGB/WW spots, AirW wireless system (2.4 GHz), wireless remote control and transport bag
The color mixing of the KLS-402 is based on red, green, blue, and warm white. This allows for a wide range of looks, from vibrant, punchy colors to soft pastel tones and warm white light.As part of Eurolite's AIR program, it features not only standard DMX control, but also an integrated wireless system. This enables system-wide control via a dedicated wireless remote, wireless master-slave operation, and the use of an optional wireless foot switch.
- Crossbar with integrated DMX control unit and stand sleeve
- Integrated AirW radio transceiver for wireless master/slave operation
- AirW: operating range up to 70m with line-of-sight
- Adaptive frequency hopping ensures interference-free operation in the 2.4 GHz band
- 12 LEDs 10 W SMD 5050 4in1 QCL RGB/WW (homogenous color mix)
4 spots controlled separately - With a beam angle of 12°
- Spot effect; strobe effect
- Dimmer electronic; color fade adjustable; color change adjustable; color blend stepless; color selection; program selection; program speed adjustable; color macros
- Direct color selection for 20 preset colors
- 20 integrated show programs
- Control via stand-alone; sound to light via microphone; master/slave function; rotary dial for brightness; DMX; QuickDMX via USB (optional); W-DMX by wireless solution via USB (optional); CRMX by LumenRadio via USB (optional); AirW; wireless Master/slave function; wireless remote control; wireless footswitch (optional)
- 3 buttons on the remote control for saving your own settings
- DMX fail mode (blackout; hold; full on; auto)
- Good color rendering index (CRI)
- Flicker-free
- Monochrome 4 digit 7-segment LED display
- With mounting bracket
- Silent operation
- The device is cooled by passive convection cooling
- For application areas such as: Stage; clubs/dancing school; wedding/gala/events; mobile djs / entertainer; restaurants, bars and hotels
- Application possibility: Suspended; on stand
- Mains input and output for power linking up to 8 units
remote control
- Wireless remote control: operating range up to 30m with line-of-sight
Scope of delivery
- 1 x device
- 1 x user manual
- 1 x power cord
- 1 x remote control
- 1 x battery
- 2 x mounting bracket
- 1 x declaration of conformity
- 9 x knurled screw
- 1 x bag
- 9 x washer
- 1 x adapter
Manuals
ManualsParaméterek
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | 50 W |
| IP classification | IP20 |
| Protection class | Protection class I |
| Power connection | Mains input via P-Con (blue), mounting version power supply cord with safety plug (provided) |
| Power output | 1 x P-Con (gray), mounting version Bypass |
| 2 x IEC connector (F) mounting version fused / 5A | |
| Device fuse | 5 x 20 mm, T 1.6 A fuse replaceable |
| Power output fuse per channel | 5 x 20 mm, T 5 A fuse replaceable |
| Lamp type | LED lamp |
| LED type | 12 x 10 W SMD 5050 4in1 QCL RGB/WW (homogenous color mix) |
| Flash rate | 0.3 - 20 Hz |
| DMX channels | 3; 4; 6; 8; 16; 18; 20 |
| DMX input | 1 x 3-pin XLR (M) mounting version |
| DMX output | 1 x 3-pin XLR (F) mounting version Bypass |
| Cooling | Passive convection cooling |
| Control | Stand-alone; sound to light via microphone; master/slave function; rotary dial for brightness; DMX; QuickDMX via USB (optional); W-DMX by wireless solution via USB (optional); CRMX by LumenRadio via USB (optional); AirW; wireless Master/slave function; wireless remote control; wireless footswitch (optional) |
| Projection | Flicker-free |
| Range | AirW:range up to 70m with line-of-sight |
| Carrier frequency | 2.4 GHz |
| Modulation | GFSK |
| DMX fail mode | Blackout; hold; full on; auto |
| Beam angle | 12° |
| Beam angle (1/2 peak) | Spot 12° |
| Beam angle (1/10 peak) | Spot 25° |
| Color temperature | 2880K |
| Color rendering index (CRI) | 83 Ra |
| Housing color | Black matte |
| Attachment system | Tube:1x Ø 35mm |
| 2x mounting bracket | |
| Display type | 1 x monochrome 4 digit 7-segment LED display |
| USB port | 1 x type A |
| Diameter mounting holes | 2 x Ø8mm |
| Dimensions | Length:104 cm |
| Width | 5.5 cm |
| Height | 24.9 cm |
| Weight | 7.40 kg |
| Noise classification | Class 0 (no noise at all) |
| Power cord | |
| Cable construction | 3 x 1.0 mm² H05VV-F |
| Cable length | Approx. 3 m |
| Remote control | |
| Battery | 1 x 12 V 23AE alkaline manganese included |
| Range | Wireless remote control:range up to 30m with line-of-sight |
| Carrier frequency | 433.92 MHz |
| Bar | |
| Material | Metal, painted |
| Legal specifications | |
| Special product | Not designed for household room illumination |
| Intended use | Show effect lighting |
Youtube videók
Vélemények
Erről a termékről még nem érkezett vélemény.
Írja meg véleményét!