Leírás
Compact 2-channel DMX controller for fog machines, strobes, blinders and other stage lights
The EC-2 is a compact 2-channel DMX controller with 3-pin XLR output. It is used for easy operation of fog machines, strobes, blinders and other DMX-controlled devices on stage. Each channel has a backlit trigger and mode button as well as a control knob to set the DMX values. An M10 threaded insert enables attachment to a microphone stand, for example. Delivery includes a power adapter. Operation with a 9 V battery is also possible.
- Compact DMX controller for easy application
- Backlit trigger and mode button and control knob to set DMX values per channel
- Can transmit up to 2 DMX channels
- Powered by a battery/battery pack
- Desktop console housing
Scope of delivery
- 1 x controller
- 1 x user manual
- 1 x external mains adapter
Manuals
ManualsParaméterek
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| 9V DC 50 mA | |
| Pin configuration | Inside + / outside - |
| Power consumption | Approx. 1 W |
| IP classification | IP20 |
| Protection class | Protection class III |
| Power connection | Mains input via coaxial power connector (M) |
| Battery | 1 x 9.0 V E block (not included) |
| DMX channels | Output 2 |
| DMX output | 1 x 3-pin XLR (F) mounting version |
| Housing color | Black matte |
| Attachment system | 1x M8 thread |
| Control elements | Power switch |
| Material | Metal, painted |
| Housing design | Desktop console housing |
| Dimensions | Length:8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 8.2 cm |
| Weight | 0.42 kg |
Vélemények
Erről a termékről még nem érkezett vélemény.
Írja meg véleményét!