Leírás
Show laser class 3B with 230 mW power in red, green, blue
The Laserworld EL-230RGB MK2 is a RGB laser system with a total output power of up to 230 mW. The red diode laser module with a wavelength of 650 nm, the green DPSS laser module with a wavelength of 532nm and the royal-blue laser module with a wavelength of 445 nm ensure beautiful colors and brightness. The beams have a diameter of about ca. 4 mm and a beam divergence of about 1 mrad and the projector offers high-speed step motors, up to 2-5 kpps as well as a scan angle of up to 30°. About ca. 50 (layers, tunnels, fences, waves, etc.) can be controlled via DMX. A sound-to-light mode as well as a stand-alone mode are available too. For the sound-to-light mode the sensitivity of the integrated adjustable microphone can be adjusted.There is an interlock connector for safety switch as well as a key switch at the rear side of this very compact device. The Laserworld EL-230RGB MK2 is a good solution for first-time users and mobile use and it is often used in bars, small clubs, at private parties or for home use. With ultra bright 445 nm royal blue!
- Control via DMX; stand-alone; sound to light via microphone
- With mounting bracket
- For application areas such as: Party room; mobile djs / entertainer; clubs/dancing school
- Application possibility: Suspended
Scope of delivery
- 1 x laser
- 1 x user manual
- 1 x power cord
- 1 x Interlock
- 1 x key
Manuals
ManualsParaméterek
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | 15 W |
| IP classification | IP20 |
| Power connection | Mains input via IEC (M) power supply cord with safety plug (provided) |
| Laser class | 3B |
| Laser color | R/G/B |
| Laser module | Red (R) 70 mW 638nm |
| Green (G) 25 mW 532nm | |
| Blue (B) 60 mW 450nm | |
| Control | DMX; stand-alone; sound to light via microphone |
| Housing color | Black |
| Attachment system | Mounting bracket |
| Dimensions | Length:0.205 cm |
| Width | 0.145 cm |
| Height | 0.07 cm |
| Weight | 1.92 kg |