Leírás
Microphone line mixer, 7 channels
The INTUWORX PAA71 is a 7-channel mic/line mixer and the perfect center of any installed sound system. It offers 5 multi-purpose inputs which can either be fed with a balanced microphone signal or an unbalanced stereo line signal. One further balanced stereo line level input is specifically useful for sources at larger distance, like a mixer on a stage, or the output of a secondary room's system. The same input can be switched to receive its input signal from the 3.5mm TRS jack on the front, or the built-in LINKOUSTIC 4.2 wireless audio link. An additional dedicated microphone input with adjustable talkover (priority) provides control over announcements. Every input -- with the exception of the balanced stereo input -- is equipped with rear-panel gain control and a front-panel 2-band equalizer. The external shutdown and emergency signal input connections allow integration with central announcement and evacuation systems where required.
- 5 stereo inputs mic/line, switchable
- Each microphone input with optional 12 V phantom power
- 1 stereo input AUX/Wireless Audio Link, switchable
- 1 additional microphone input on rear-side with adjustable talkover function
- External shutdown and emergency signal connections
- Control via LINKOUSTIC 4.2 Wireless Audio Link
- (19") 48.3 cm rack installation
- For further information about this product, please refer to the Data Sheet under "Downloads"
Scope of delivery
- 1 x user manual
- 1 x mixer
- 1 x power cord
- 10 x screw plug-in terminal
- 1 x plug (male)
- 4 x foot
- 1 x antenna
Paraméterek
| Power supply | 115/230 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | Max. 12 W |
| Protection class | Protection class I |
| Power connection | Mains input via IEC (M) power supply cord with safety plug (provided) |
| Device fuse | 5 x 20 mm, T 0.5 A fuse replaceable |
| Frequency range | 20 - 20000 Hz |
| S/N ratio | >82 dB line |
| THD | <0.05 % at 1 kHz |
| Phantom power | Or 12 V DC |
| Control | LINKOUSTIC 4.2 Wireless Audio Link |
| Bluetooth device name | LINKOUSTIC |
| Carrier frequency | 2.4 GHz |
| Housing color | Black |
| Control elements | Power switch, source selector, level control per channel, Master control, stereo/mono switch; regular talkover |
| Status LED | Power, pairing, level meter |
| Connections | Input:line via 2 x 6.3-mm-jack (bal.) |
| Input | AUX via 1 x 3.5 mm jack (stereo) mounting version |
| Input | line via 5 x stereo RCA |
| Input | microphone via 6 x screw plug-in terminal |
| Input | Emergency via 1 x screw plug-in terminal |
| Input | mute function via 1 x screw plug-in terminal |
| Output | master via 2 x screw plug-in terminal |
| Output | rec. via 1 x stereo RCA |
| Output | headphones via 1 x 3.5 mm jack (stereo) mounting version |
| Channels | Input chanel:1 x stereo with line-line switch, channel control via rotary dial |
| Input chanel | 5 x mono + stereo with mic-line switch via RCA or screw plug-in terminal, channel control via rotary dial, 2-band tone control EQ, gain control |
| Input chanel | 1 x mono via screw plug-in terminal, channel control via rotary dial, 2-band tone control EQ, gain control, regular talkover |
| Master output | 1 x mono + stereo via screw plug-in terminal, channel control via rotary dial |
| Rec. output | 1 x stereo via RCA |
| Headphones output | 1 x stereo via jack, channel control via rotary dial |
| Housing design | (19") 48.3 cm rack installation |
| Dimensions | Width:48.3 cm |
| Depth | 19 cm |
| Height | 4.4 cm |
| Weight | 2.70 kg |