Leírás
4-zone paging station with customizable auto chime player
The INTUGRID HPA41 is part of the modular and flexible family of INTUGRID system components and serves as a paging station for systems up to 4 zones. Unique in its approach, it contains an on-board chime player. Once this is activated, the chime will play first once the paging is invoked, thus saving the operator from the discomfort of triggering the chime separately. To customize the experience, the factory chime sound can be overwritten via the IntuLink bus or changed by swapping the memory IC. For further convenience of less experienced users, a microphone level indicator shows whether the distance to the microphone is correct. Zones can either be paged all at once or via a preselection, which can be cleared by the touch of a button. Chime and microphone volumes are adjustable by separate rear-panel controls, and the professional-grade external symmetrical power supply (SPA12) allows high-headroom audio.
- 4 zone selective paging
- All zone paging
- Auto-chime player with exchangeable chime sounds
- Electret gooseneck microphone
- Desktop console housing
- For further information about this product, please refer to the Data Sheet under "Downloads"
Scope of delivery
- 1 x device
- 1 x microphone
- 1 x windshield
- 1 x external mains adapter
- 1 x power cord
- 1 x user manual
Manuals
ManualsParaméterek
| Type | Gooseneck microphone |
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| 15V DC 500 mA | |
| Power consumption | 5 W |
| IP classification | IP20 |
| Power connection | Mains input via Mini XLR (F) 3-pin power supply cord with Euro plug included |
| Capsule type | Electret |
| Size | Ø 13 mm x 60 mm |
| Network connection | 2x RJ-45 (F) mounting version |
| Phantom power | 15 V DC |
| Housing color | Black matte; anthracite matte |
| Zone output | 4 switchable zones |
| Control elements | Power switch, level control, chime button, clear button |
| Status LED | Speech-Level |
| Connections | Input:RS 485 via 1 x RJ-45 (F) mounting version |
| Output | RS 485 via 1 x RJ-45 (F) mounting version |
| Channels | Microphone channel:1 x mono via XLR, channel control via rotary dial |
| Housing design | Desktop console housing |
| Weight | 0.90 kg |
| Device | |
| Dimensions | Width:20.5 cm |
| Depth | 15.5 cm |
| Height | 6 cm |
| Microphone | |
| Dimensions | Length:28 cm |
| Diameter | Ø 2.7 cm |