Leírás
Bar with 4 powerful RGB/WW spots, QuickDMX, remote control and bag incl. steel stand
EUROLITE LED KLS-902 Next Compact Light Set
Bar with 4 powerful RGB/WW spots, QuickDMX support, IR remote control and carrying bag
- Crossbar with integrated DMX control unit and TV spigot for tripod installation
- Mounting points and power outlets for additional fixtures
- 5 powerful LEDs 7 W high-power 4in1 QCL RGB/WW (homogenous color mix)
spots controlled separately - Color blend stepless; Dimmer electronic; program selection
- 20 integrated show programs
- The device is cooled by passive convection cooling
- Control via DMX; stand-alone; sound to light via microphone; IR remote control; wireless footswitch (optional); QuickDMX via USB (optional); W-DMX by wireless solution via USB (optional); CRMX by LumenRadio via USB (optional)
- Preprogrammed in EASY SHOW 1; LED EASY OPERATOR DELUXE; Light Captain; EASY SHOW 2; Light´J; EASY SHOW 3; Colorchief
- With a beam angle of 16°
- TV spigot
- With omega bracket
- Mains input and output for power linking up to 8 units
- For application areas such as: Mobile use; stage; mobile djs / entertainer; small rental; rental
- Very quiet working noise
- Application possibility: Suspended; on stand
Package contents
- 1 x light effect, 1 x user manual, 1 x power cord, 1 x remote control, 1 x battery, 2 x omega bracket, 1 x declaration of conformity, 4 x knurled screw, 1 x bag
EUROLITE STV-40S-WOT Steel Stand
Steel lighting stand without crossbar, max. load 18 kg, max. height 340 cm
- Stable lighting stand for mobile use
- The telescopic tube is additionally fixed with a safety pin
- Complies with DIN 15560-27 and DIN EN ISO 12100-2
- Adjustable height
- TV spigot
Package contents
- 1 x stand, 1 x user manual
Paraméterek
| Weight | 18,00 kg |
| EUROLITE LED KLS-902 Next Compact Light Set | |
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | 125 W |
| IP classification | IP20 |
| Power connection | Mains input via P-Con (blue), mounting version power supply cord with safety plug (provided) |
| Cable length | 3 m |
| Power output | 2 x IEC connector (F) mounting version |
| 1 x P-Con (gray), mounting version | |
| Device fuse | 5 x 20 mm, T 2 A fuse replaceable |
| Power output fuse per channel | 5 x 20 mm, T 5 A fuse replaceable |
| Battery | 1 x button cell 3.0 V CR2025 lithium manganese built-in |
| Lamp type | LED lamp |
| LED type | 5 x 7 W high-power 4in1 QCL RGB/WW (homogenous color mix) |
| DMX channels | 3; 4; 6; 8; 16; 20; 18 |
| DMX input | 3-pin XLR (M) mounting version |
| DMX output | 3-pin XLR (F) mounting version |
| Cooling | Passive convection cooling |
| Control | DMX; stand-alone; sound to light via microphone; IR remote control; wireless footswitch (optional); QuickDMX via USB (optional); W-DMX by wireless solution via USB (optional); CRMX by LumenRadio via USB (optional) |
| Preprogrammed in | EASY SHOW 1; LED EASY OPERATOR DELUXE; Light Captain; EASY SHOW 2; Light´J; EASY SHOW 3; Colorchief |
| Beam angle | 16° |
| Beam angle (1/2 peak) | 16° |
| Beam angle (1/10 peak) | 32° |
| Housing color | Black |
| Attachment system | TV spigot Ø 28mm |
| Omega bracket | |
| Dimensions | Width:108 cm |
| Depth | 6 cm |
| Height | 28 cm |
| Weight | 9,80 kg |
| Noise classification | Class 1 (very slight noise, suitable for noise-sensitive environments) |
| Legal specifications | |
| Special product | Not designed for household room illumination |
| Intended use | Show effect lighting |
| EUROLITE STV-40S-WOT Steel Stand | |
| Maximum carrying capacity | 18 kg |
| Standard | DIN 15560-27, DIN EN ISO 12100-2 |
| Height | Maximum:340 cm above 2 sections |
| Minimum | 150 cm |
| Attachment system | TV spigot Ø 28mm |
| Type (general stands) | Light stand/manual |
| Color | Black |
| Transport dimensions | 159 cm x 18 cm x 15 cm |
| Base area | Ø 120 cm |
| Weight | 8,20 kg |
Vélemények
Erről a termékről még nem érkezett vélemény.
Írja meg véleményét!