Leírás
Fresnel spotlight (fresnel lens), 120-W-COB (chip-on-board)-LED 4in1 QCL RGBL, extremely quiet, DMX
While the original THA-120F was limited to colored light and pastel tones, the new version now delivers excellent white light performance as well.This is made possible by a color mixing system based on red, green, blue, and lime. The broad-spectrum lime enables particularly clean yellow and orange tones, as well as high-quality cool white and warm white light; something that was not previously achievable with traditional RGBW fixtures.Behind the Fresnel lens is a manual zoom with a range from 3° to 48°, allowing flexible adjustment of the beam angle.A specially designed low-noise fan mode makes the fixture suitable for noise-sensitive environments. In addition, the PWM frequency can be adjusted from 1200 Hz to 25 kHz in 12 steps.The fixture also comes with a rotatable barndoor with four leaves. Two of the leaves can be extended, allowing for precise and optimal beam shaping at all times.
- 1 LED 120 W COB (chip-on-board) 4in1 QCL RGBL (homogenous color mix)
- Exact 16 bit resolution at Dimmer, color
- Zoom manual
- Dimmer electronic; dimmer curves; Dimmer speed (step response); pulse-width modulation adjustable; color blend stepless
- Wash effect
- Direct color selection for 117 preset colors
- The device is cooled by temperature-controlled fan
- Flicker-free
- RDM For bidirectional communication over the DMX line
- DMX fail mode (hold; blackout; manual)
- With a beam angle of 3° - 48°
- Variable color temperature 2400 K - 8500 K
- With mounting bracket
- Monochrome LCD display
- Mains input and output for power linking up to 8 units
- Built with SEETRONIC connector
- For application areas such as: Stage; wedding/gala/events; Trade fair and shop fitting; theater; rental; video and photography
- Very quiet working noise
- Application possibility: On stand; suspended
- Control via DMX; RDM; QuickDMX via USB (optional); CRMX by LumenRadio via USB (optional); W-DMX by wireless solution via USB (optional); rotary dial for brightness; stand-alone
- Fixtures available for GDTF (GrandMA3); Light Captain; Light´J
Scope of delivery
- 1 x spotlight
- 1 x user manual
- 1 x power cord
- 1 x barndoor
- 1 x filter frame
Manuals
ManualsParaméterek
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | 130 W |
| IP classification | IP20 |
| Protection class | Protection class I |
| Power connection | Mains input via P-Con (blue), mounting version power supply cord with safety plug |
| Cable construction | 3 x 1.5 mm² H05VV-F |
| Power output | P-Con (gray), mounting version |
| Fuse | 5 x 20 mm, T 2 A fuse replaceable |
| Lamp type | LED lamp |
| LED type | 1 x 120 W COB (chip-on-board) 4in1 QCL RGBL (homogenous color mix) |
| Flash rate | 1 - 20 Hz |
| Equipment | Zoom manual |
| DMX channels | 1; 2; 4; 6; 16 |
| DMX input | 5-pin XLR (M) mounting version |
| 3-pin XLR (M) mounting version | |
| DMX output | 5-pin XLR (F) mounting version |
| 3-pin XLR (F) mounting version | |
| Cooling | 1 x temperature-controlled fan |
| Control | DMX; RDM; QuickDMX via USB (optional); CRMX by LumenRadio via USB (optional); W-DMX by wireless solution via USB (optional); rotary dial for brightness; stand-alone |
| Fixtures available for | GDTF (GrandMA3); Light Captain; Light´J |
| Projection | Flicker-free |
| DMX features | RDM For bidirectional communication over the DMX line |
| DMX fail mode | Hold; blackout; manual |
| Beam angle | 3° - 48° |
| Beam angle (1/2 peak) | 3 - 26° |
| Beam angle (1/10 peak) | 14 - 48° |
| Color temperature | 2400K - 8500K adjustable |
| Lamp life | 30000 h |
| Housing color | Black |
| Attachment system | Mounting bracket |
| Display type | Monochrome LCD display |
| USB port | Type A |
| Diameter mounting holes | 3 x Ø10mm |
| Use of brands | Built with SEETRONIC connector |
| Material | Aluminum |
| Dimensions | Length:35.0 cm |
| Width | 31.5 cm |
| Height | 39.5 cm |
| Weight | 7.10 kg |
| Noise classification | Class 1 (very slight noise, suitable for noise-sensitive environments) depending on mode used |
| Legal specifications | |
| Special product | Not designed for household room illumination |
| Intended use | Show effect lighting |