Leírás
Compact strobe with 98 SMD LEDs & DMX, each ring individually controlable
This compact strobe light in a slim-line design is equipped with a total of 98 flicker-free SMD 5030 LEDs and offers you both strobe and blinder effects. The flash frequency is 1-20 flashes per second. The strobe can be operated in stand-alone mode, with a DMX controller or by sound control via the built-in microphone. Delivery includes an IR remote control for convenient operation from a distance. In DMX mode, the 5 ring-shaped LED segments can be controlled individually or in groups. You can choose from two DMX modes with 4 or 9 channels respectively. The fixture has 3-pin DMX connectors as well as an IEC input to connect it to the mains and a feed-through output for daisy-chaining up to 8 units.
- Flat version requires minimal space when mounting
- 98 LEDs SMD 5730 cold white (CW) (homogenous color mix)
5 segments controlled separately - Dimmer electronic
- Strobe effect; Blinder effect
- The device is cooled by cooling fan
- Control via stand-alone; DMX; sound to light via microphone; IR remote control
- Fixtures available for LED PC-Control 512; Light Captain
- Flicker-free
- With double bracket
- Mains input and output for power linking up to 8 units
- For application areas such as: Clubs/dancing school; party room; mobile djs / entertainer; small rental
- Very quiet working noise
- Application possibility: Standing; suspended
Scope of delivery
- 1 x light effect
- 1 x power cord
- 1 x remote control
- 1 x battery
- 1 x user manual
Manuals
ManualsParaméterek
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | 24 W |
| Protection class | Protection class II |
| Power connection | Mains input via IEC connector (M) mounting version power supply cord with safety plug (provided) |
| Power output | 1 x IEC connector (F) mounting version |
| Fuse | 5 x 20 mm, F 1 A fuse replaceable |
| Lamp type | LED lamp |
| LED type | 98 x SMD 5730 cold white (CW) (homogenous color mix) |
| Flash rate | 0 - 20 Hz |
| DMX channels | 4; 9 |
| DMX input | 1 x 3-pin XLR (M) mounting version |
| DMX output | 1 x 3-pin XLR (F) mounting version |
| Cooling | Cooling fan |
| Control | Stand-alone; DMX; sound to light via microphone; IR remote control |
| Fixtures available for | LED PC-Control 512; Light Captain |
| Projection | Flicker-free |
| Attachment system | Double bracket |
| Material | Plastic |
| Dimensions | Width:21.5 cm |
| Depth | 12 cm |
| Height | 24.5 cm |
| Weight | 1.20 kg |
| Noise classification | Class 1 (very slight noise, suitable for noise-sensitive environments) |
| Mounting bracket | |
| Diameter mounting holes | 3 x Ø11mm |
| Material | Metal, 2 mm |
| Power cord | |
| Cable construction | 3 x 0.75 mm² H05VV-F |
| Cable length | Approx. 1.2 m |
| Remote control | |
| Battery | 1 x button cell 3.0 V CR2025 lithium manganese built-in |
| Legal specifications | |
| Special product | Not designed for household room illumination |
| Intended use | Show effect lighting |