Leírás
Compact and whisper-quiet spotlight for colored and white light
This compact bar is often underestimated, yet it offers several advantages that are not typically expected in this price range. Equipped with 16 LEDs based on red, green, blue, and warm white, it delivers a wide color spectrum as well as convincing white light.With a total output of 64 watts, it also provides surprisingly strong brightness. At the same time, the bar operates completely fanless, making it ideal for use in noise-sensitive environments.The beam angle is 20° and can be widened to 30° using the included frost filter. The four LED segments can be controlled individually, offering additional creative flexibility.Whether for parties, small shows, permanent installations, or theater applications, this bar is highly versatile. It is especially appealing for users who need both warm white and colored light without investing large sums of money.
- Additional frost filter provides a wide, soft and homogeneous light
- 16 LEDs 4 W SMD 3535 4in1 QCL RGB/WW
segments controlled separately - Color blend stepless; color change automatic; color fade automatic; Dimmer electronic; program speed adjustable
- Wash effect; strobe effect
- 41 integrated show programs
- Direct color selection for 15 preset colors
- The device is cooled by passive convection cooling
- Control via stand-alone; sound to light via microphone; master/slave function; IR remote control (not included); DMX; QuickDMX via USB (optional); W-DMX by wireless solution via USB (optional); CRMX by LumenRadio via USB (optional)
- Fixtures available for Colorchief; Light´J; Light Captain; EASY SHOW 1; EASY SHOW 2; EASY SHOW 3
- Flicker-free
- With a beam angle of 20°
- Good color rendering index (CRI)
- With double bracket
- Monochrome 4 digit 7-segment LED display
- Mains input and output for power linking up to 8 units
- For application areas such as: Video and photography; clubs/dancing school; stage; wedding/gala/events; mobile djs / entertainer; party room; theater; restaurants, bars and hotels; advertisement/Shop window
- Silent operation
- Application possibility: Standing; suspended; on stand
Scope of delivery
- 1 x device
- 1 x user manual
- 1 x power cord
- 1 x frost filter
Manuals
ManualsParaméterek
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | 70 W |
| IP classification | IP20 |
| Protection class | Protection class I |
| Power connection | Mains input via P-Con (blue), mounting version power supply cord with safety plug (provided) |
| Power output | P-Con (gray), mounting version |
| Fuse | 5 x 20 mm, T 1.6 A fuse replaceable |
| Battery | 1 x button cell 3.0 V CR2032 lithium manganese built-in |
| Lamp type | LED lamp |
| LED type | 16 x 4 W SMD 3535 4in1 QCL RGB/WW |
| Flash rate | 1 - 25 Hz |
| DMX channels | 4; 6; 8; 16; 18; 20 |
| DMX input | 3-pin XLR (M) mounting version |
| DMX output | 3-pin XLR (F) mounting version |
| Cooling | Passive convection cooling |
| Control | Stand-alone; sound to light via microphone; master/slave function; IR remote control (not included); DMX; QuickDMX via USB (optional); W-DMX by wireless solution via USB (optional); CRMX by LumenRadio via USB (optional) |
| Fixtures available for | Colorchief; Light´J; Light Captain; EASY SHOW 1; EASY SHOW 2; EASY SHOW 3; Colorchief |
| Projection | Flicker-free |
| Beam angle (1/2 peak) | 20° |
| Frost filter 30° | |
| Beam angle (1/10 peak) | 50° |
| Frost filter 80° | |
| Color rendering index (CRI) | 83 Ra |
| Housing color | Black |
| Attachment system | Double bracket |
| Display type | Monochrome 4 digit 7-segment LED display |
| Dimensions | Length:33 cm |
| Width | 17 cm |
| Depth | 17 cm |
| Weight | 2.73 kg |
| Noise classification | Class 0 (no noise at all) |
| Legal specifications | |
| Special product | Not designed for household room illumination |
| Intended use | Show effect lighting |