Leírás
LED spotlight with RGBW color mixing, IR remote control and 2 frost filters
This compact fixture is a powerful pinspot with versatile applications. A 40 W LED with RGBW color mixing produces a precise, narrow 4° beam, making it ideal for applications such as illuminating mirror balls.Thanks to its fanless design, the unit operates completely silently and is well suited for noise-sensitive environments. The included frost filters allow the beam angle to be expanded to 20° or even 80°, enabling the fixture to be used as a compact spot or floodlight.Despite its small size, the fixture offers extensive connectivity: P-Con power input and output, 3-pin XLR connectors for DMX control, and a WDMX USB port for easy upgrades to wireless DMX systems such as QuickDMX or CRMX.
- Two additional frost filters provide a soft, homogeneous light
- 1 LED 40 W 4in1 QCL RGBW (homogenous color mix)
- Color blend stepless; color change adjustable; color fade adjustable; Dimmer electronic; Dimmer speed (step response) adjustable; white balance
- Strobe effect
- 36 integrated show programs
- Direct color selection for 15 preset colors
- The device is cooled by passive convection cooling
- Control via IR remote control; stand-alone; QuickDMX (optional); W-DMX by wireless solution (optional); CRMX by LumenRadio (optional); DMX; sound to light via microphone; master/slave function
- Fixtures available for Light Captain; EASY SHOW 1; EASY SHOW 2; EASY SHOW 3; Colorchief
- Flicker-free
- With a beam angle of 4°
- With double bracket
- OLED display
- Mains input and output for power linking up to 8 units
- For application areas such as: Clubs/dancing school; decoration; wedding/gala/events; mobile djs / entertainer; party room; restaurants, bars and hotels; advertisement/Shop window
- Silent operation
- Application possibility: Standing; suspended; on stand
remote control
- 24 buttons on the remote control for saving your own settings
Scope of delivery
- 1 x spotlight
- 1 x power cord
- 1 x remote control
- 1 x battery
- 2 x frost filter
- 1 x user manual
Manuals
ManualsParaméterek
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | 36 W |
| IP classification | IP20 |
| Protection class | Protection class I |
| Power connection | Mains input via P-Con (blue), mounting version power supply cord with safety plug (provided) |
| Power output | P-Con (gray), mounting version |
| Lamp type | LED lamp |
| LED type | 1 x 40 W 4in1 QCL RGBW (homogenous color mix) |
| Flash rate | 0.8 - 22 Hz |
| DMX channels | 3; 4; 6; 8; 11 |
| DMX input | 3-pin XLR (M) mounting version |
| DMX output | 3-pin XLR (F) mounting version |
| Cooling | Passive convection cooling |
| Control | IR remote control; stand-alone; QuickDMX (optional); W-DMX by wireless solution (optional); CRMX by LumenRadio (optional); DMX; sound to light via microphone; master/slave function |
| Fixtures available for | Light Captain; EASY SHOW 1; EASY SHOW 2; EASY SHOW 3; Colorchief |
| Projection | Flicker-free |
| Beam angle (1/2 peak) | 4° |
| Frost filter 20° | |
| Frost filter 80° | |
| Beam angle (1/10 peak) | 8° |
| Housing color | Black |
| Attachment system | Double bracket |
| Display type | OLED display |
| Material | Plastic; metal |
| Dimensions | Length:12 cm |
| Width | 17 cm |
| Height | 22.5 cm |
| Weight | 1.98 kg |
| Noise classification | Class 0 (no noise at all) |
| Mounting bracket | |
| Diameter mounting holes | 1 x Ø11mm; 3 x Ø2mm |
| Material | Metal, 2 mm |
| Power cord | |
| Cable construction | 3 x 1.0 mm² H05VV-F |
| Cable length | Approx. 1.2 m |
| Remote control | |
| Battery | 1 x button cell 3.0 V CR2032 lithium manganese built-in |
| Frost filter | |
| Material | Plastic, 3 mm |
| Dimensions | Width:12 cm |
| Height | 10.8 cm |
| Legal specifications | |
| Special product | Not designed for household room illumination |
| Intended use | Show effect lighting |