Leírás
Compact strobe with 48 SMD LEDs, adjustable flash freuquency + DMX
This super-compact LED strobe is equipped with 48 bright SMD LEDs. You can choose from three different operation modes: master-slave, stand-alone and DMX mode (3 DMX channels). The integrated microphone makes for great lighting effects to the rhythm of the music. The flash frequency is 1-18 flashes per second. Thanks to the mounting bracket, the strobe can easily be mounted to a wall or ceiling. The fixture has 3-pin DMX connectors as well as a power cord to connect it to the mains.
- 48 LEDs SMD 5030 cold white (CW)
- Strobe effect
- Control via stand-alone; DMX
- Fixtures available for Light´J; LED PC-Control 512; Light Captain
- With mounting bracket
- 4 digit 7-segment LED display
- For application areas such as: Clubs/dancing school; party room; mobile djs / entertainer; small rental
- Very quiet working noise
- Application possibility: Suspended
Scope of delivery
- 1 x light effect
- 1 x user manual
Manuals
ManualsParaméterek
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | 20 W |
| Protection class | Protection class I |
| Power connection | Fixed power supply cord with safety plug |
| Lamp type | LED lamp |
| LED type | 48 x SMD 5030 cold white (CW) |
| Flash rate | 0 - 18 Hz |
| DMX channels | 3 |
| DMX input | 3-pin XLR (M) mounting version |
| DMX output | 3-pin XLR (F) mounting version |
| Control | Stand-alone; DMX |
| Fixtures available for | Light´J; LED PC-Control 512; Light Captain |
| Housing color | Black matte |
| Attachment system | Mounting bracket |
| Display type | 4 digit 7-segment LED display |
| Material | Aluminum casting; metal |
| Dimensions | Width:23 cm |
| Depth | 9.5 cm |
| Height | 15.5 cm |
| Weight | 1.06 kg |
| Noise classification | Class 1 (very slight noise, suitable for noise-sensitive environments) |
| Mounting bracket | |
| Diameter mounting holes | 3 x Ø9mm; 2 x Ø5mm |
| Material | Metal, 2.5 mm |
| Power cord | |
| Cable construction | 3 x 0.75 mm² H05RN-F |
| Cable length | Approx. 1.4 m |
| Legal specifications | |
| Special product | Not designed for household room illumination |
| Intended use | Show effect lighting |
Vélemények
Erről a termékről még nem érkezett vélemény.
Írja meg véleményét!