Leírás
Weather-proof LED spotlight (IP65) with 40 W LED, incl. IR remote control, frost filter & ground stake
This compact and weatherproof fixture combines high performance with versatile applications. As a pinspot, it produces a precise, narrow 4° beam thanks to its 40 W RGBW LED, making it ideal for illuminating mirror balls or for accent lighting in architectural applications.Its fanless design ensures completely silent operation, making it suitable even for highly noise-sensitive environments. With the included frost filter, the beam angle can be expanded to 20°, allowing the fixture to also function as a compact, weatherproof spotlight.For professional use, the fixture features T-Con connectors for power input and daisy-chaining, as well as weatherproof 3-pin XLR connectors for DMX control. The connections are implemented as fixed cables, allowing multiple fixtures to be directly linked in architectural setups or extended using standard IP-rated XLR and T-Con cables.
- Additional frost filter provides a wide, soft and homogeneous light
- 1 LED 40 W 4in1 QCL RGBW (homogenous color mix)
- Frost filter
- Color blend stepless; color change adjustable; color fade adjustable; Dimmer electronic; Dimmer speed (step response) adjustable; white balance
- Strobe effect
- 36 integrated show programs
- Direct color selection for 15 preset colors
- The device is cooled by passive convection cooling
- Control via stand-alone; IR remote control; DMX; master/slave function; sound to light via microphone
- Fixtures available for Light Captain; EASY SHOW 1; EASY SHOW 2; EASY SHOW 3; Colorchief
- Flicker-free
- Easy installation
- With a beam angle of 4°
- With mounting bracket
- LCD display
- Mains input and output for power linking up to 8 units
- Suitable for outdoor use IP65
- With pressure compensation membrane
- For application areas such as: Architecture; clubs/dancing school; decoration; wedding/gala/events; mobile djs / entertainer; party room; restaurants, bars and hotels; advertisement/Shop window
- Silent operation
- Application possibility: Standing; suspended; on stand
- 3 buttons on the remote control for saving your own settings
Scope of delivery
- 1 x spotlight
- 1 x power cord
- 1 x stake
- 1 x frost filter
- 1 x remote control
- 1 x battery
- 1 x screw
- 2 x washer
- 1 x user manual
Manuals
ManualsParaméterek
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | 36 W |
| IP classification | IP65 |
| Protection class | Protection class I |
| Power connection | Mains input via IP T-Con (M) power supply cord with safety plug included |
| Power output | IP T-Con (F) |
| Lamp type | LED lamp |
| LED type | 1 x 40 W 4in1 QCL RGBW (homogenous color mix) |
| Flash rate | 0.8 - 22 Hz |
| Equipment | Frost filter |
| DMX channels | 3; 4; 6; 8; 11 |
| DMX input | 3-pin XLR (M) IP |
| DMX output | 3-pin XLR (F) IP |
| Cooling | Passive convection cooling |
| Control | Stand-alone; IR remote control; DMX; master/slave function; sound to light via microphone |
| Fixtures available for | Light Captain; EASY SHOW 1; EASY SHOW 2; EASY SHOW 3; Colorchief |
| Projection | Flicker-free |
| Setup | Easy installation |
| Beam angle (1/2 peak) | 4° |
| Frost filter 20° | |
| Beam angle (1/10 peak) | 8° |
| Color temperature | 7400K |
| Housing color | Black |
| Attachment system | Mounting bracket |
| Display type | LCD display |
| Dimensions | Length:11 cm |
| Width | 14.3 cm |
| Height | 19.6 cm |
| Weight | 2.23 kg |
| Noise classification | Class 0 (no noise at all) |
| Mounting bracket | |
| Diameter mounting holes | 3 x Ø11mm; 2 x Ø6mm |
| Material | Aluminum, 2 mm |
| Power cord | |
| Cable construction | 3 x 1.0 mm² H07RN-F |
| Cable length | Approx. 1.2 m |
| Stake | |
| Material | Plastic |
| Color | Black |
| Dimensions | Height:16 cm |
| Frost filter | |
| Material | Plastic, 3 mm |
| Dimensions | Diameter:Ø 10.3 cm |
| Remote control | |
| Battery | 1 x button cell 3.0 V CR2032 lithium manganese built-in |
| Legal specifications | |
| Special product | Not designed for household room illumination |
| Intended use | Show effect lighting |