Leírás
Innovative projection effect with magnetically interchangeable effect wheels
This lighting effect offers exceptionally versatile creative possibilities. It comes with four effect wheels, two of which can be easily inserted using magnetic mounts. The set includes two textured glass wheels, an animation wheel, and a gobo wheel.Combining two textured glass wheels creates the classic water effect. When paired with the animation wheel, it produces a crystal-like effect with fascinating light refractions. The gobo wheel can be used for standard projections or combined with the textured glass or animation wheel to add an extra layer of movement. The included motifs feature hearts, flames, a snowflake, a Halloween pumpkin, as well as a texture for simulating clouds or water.The EVO-120 is powered by a 120 W RGBW LED. Thanks to its silent mode, which enables virtually noiseless operation, this fixture is suitable not only for parties but also for small to mid-sized theater and show stages.
- 2 structure wheels, 1 animation wheel and 1 gobo wheel with 5 depictions included in the delivery
- Up to 2 wheels can be easily inserted via magnetic attachment systems
- Depending on the wheel combination, the sharpness setting and color choice, the effect produced is completely different
- 1 LED 120 W COB (chip-on-board) 4in1 QCL RGBW
- Exact 16 bit resolution at Dimmer, color, gobo rotation
- Gobo wheel with static gobos; focus manual; animation wheel; texture wheel
- Dimmer electronic; dimmer curves with adjustable response; Dimmer speed (step response); pulse-width modulation adjustable; Rotation speed adjustable; Rotation direction adjustable; color fade adjustable
- Water effect; gobo effect; crystal effect
- Gobo wheel with static gobos, 5 gobos
- The device is cooled by temperature-controlled fan
- Control via DMX; QuickDMX via USB (optional); W-DMX by wireless solution via USB (optional); CRMX by LumenRadio via USB; RDM; stand-alone; master/slave function
- Flicker-free
- DMX fail mode (blackout; hold)
- With a beam angle of 35°
- With mounting bracket
- Monochrome OLED display
- Mains input and output for power linking up to 8 units
- Built with SEETRONIC connector
- For application areas such as: Stage; clubs/dancing school; decoration; wedding/gala/events; mobile djs / entertainer; restaurants, bars and hotels; theater; video and photography; advertisement/Shop window
- Very quiet working noise
- Application possibility: Suspended; on stand; wall mounting
- Fixtures available for Light Captain
Scope of delivery
- 1 x light effect
- 1 x power cord
- 1 x user manual
- 4 x effect wheel
Manuals
ManualsParaméterek
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | 120 W |
| IP classification | IP20 |
| Protection class | Protection class I |
| Power connection | Mains input via P-Con (blue), mounting version power supply cord with safety plug |
| Cable construction | 3 x 1.5 mm² H05VV-F |
| Power output | P-Con (gray), mounting version |
| Fuse | 5 x 20 mm, T 2 A |
| Lamp type | LED lamp |
| LED type | 1 x 120 W COB (chip-on-board) 4in1 QCL RGBW |
| Flash rate | 1 - 37 Hz |
| Equipment | Gobo wheel with static gobos; focus manual; animation wheel; texture wheel |
| Gobos | Gobo wheel with static gobos, 5 gobos |
| DMX channels | 6; 10; 17; 20 |
| DMX input | 3-pin XLR (M) mounting version |
| DMX output | 3-pin XLR (F) mounting version |
| Cooling | 1 x temperature-controlled fan |
| Control | DMX; QuickDMX via USB (optional); W-DMX by wireless solution via USB (optional); CRMX by LumenRadio via USB; RDM; stand-alone; master/slave function |
| Fixtures available for | Light Captain |
| Projection | Flicker-free |
| DMX fail mode | Blackout; hold |
| Beam angle | 35° |
| Beam angle (1/2 peak) | 35° |
| Beam angle (1/10 peak) | 35° |
| Housing color | Black |
| Attachment system | Mounting bracket |
| Display type | Monochrome OLED display |
| USB port | 1 x type A |
| Diameter mounting holes | 3 x Ø10mm |
| Use of brands | Built with SEETRONIC connector |
| Material | Steel |
| Dimensions | Length:25.2 cm |
| Width | 30.0 cm |
| Height | 27.3 cm |
| Weight | 4.90 kg |
| Noise classification | Class 1 (very slight noise, suitable for noise-sensitive environments) depending on mode used |
| Legal specifications | |
| Special product | Not designed for household room illumination |
| Intended use | Show effect lighting |