Leírás
Ultra-compact line array set (active + passive module) with DSP and road case
ACS10 (M+P) is an ultra-compact line source speaker system designed for precision, power, and portability. Featuring the patented IsoTop coaxial waveguide, it delivers uniform coverage and exceptional clarity in a tiny A3 paper size format, achieving the performance of a traditional 2x8" line source at half the size and half the weight. The system comprises two modules: ACS10M (Master) -- active version with integrated amplification and DSP, ACS10P (Passive) -- powered via SpeakOn output from ACS10M. Optimized for use with the ACS218 subwoofer, the ACS10 system offers versatile setup options: ground stacked, pole-mounted, or flown. This makes the system equally suitable for portable and fixed applications.
- 10'' ultra compact line source
- Tiny A3 paper size format
- Up to 6 speakers per array with 10 times safety
- Fully integrated rigging for floor stacking and flying
- With rugged road case for optimum transport and storage
- DSP-controlled biamp amplifier (class D)
- Application possibility: Standing; suspended; on stand
- For application areas such as: Clubs/dancing school; installation; mobile use; mobile djs / entertainer; rental
- Rubberized Polyurea coating
integrated amplifier module
- Digital signal processor
- DSP presets: MUSIC; FLAT; NEAR FIELD; MID FIELD; FAR FIELD
- The device is cooled by low-noise cooling fan
- Monochrome LCD display
- For further information about this product, please refer to the Data Sheet under "Downloads"
Scope of delivery
- 1 x Self-powered speaker
- 1 x passive Speaker
- 1 x power cord
- 1 x case
Paraméterek
| Frequency range | 95 - 22000 Hz |
| Max. SPL | 136 dB peak |
| Dispersion angle | 100° x (array dependent) |
| Flying points | With integrate rigging system |
| Speaker | Woofer 10" with neodymium magnet |
| Voice coil woofer in/out wound 3" | |
| Basket material | aluminum |
| Conematerial | cardboard/paper |
| Annular compression driver 1" with neodymium magnet | |
| Voice coil compression tweeter highs 1.7" | |
| With phase plug | |
| Type of speaker | Coaxial speaker |
| Type of construction | Vented |
| Material | Birch multiplex |
| Color | Black, rubberized Polyurea coating, painted |
| Weight | 60.40 kg |
| Integrated amplifier module | |
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | Max. 1500 W |
| Protection class | Protection class I |
| Output power | Max. 3000 W LF |
| Max. 1600 W HF | |
| 1500 W RMS LF | |
| 800 W RMS HF | |
| Power connection | Mains input via P-Con (blue), mounting version |
| Power output | PowerCON (gray), mounting version |
| DSP | Digital signal processor |
| DSP presets | MUSIC; FLAT; NEAR FIELD; MID FIELD; FAR FIELD |
| Cooling | 1 x low-noise cooling fan |
| Circuitry | Class D |
| Display type | Monochrome LCD display |
| Control elements | Power switch, DSP preset switch |
| Controls | Overheat; short-circuit; DC voltage; limiter |
| Status LED | Power, signal, limit, protect |
| Connections | Input:1 x 3-pin XLR (F) mounting version |
| 1 x USB A (F) mounting version | |
| Output | 1 x 3-pin XLR (M) mounting version |
| Output | top via 1 x 4-pol SpeakON mounting version (F) |
| Self-powered speaker | |
| Weight | 16 kg |
| Passive Speaker | |
| Weight | 13 kg |
| Top | |
| Dimensions | Width:45 cm |
| Depth | 42 cm |
| Height | 28 cm |
| Power cord | |
| Cable construction | 3 x 1.5 mm² |
| Cable length | 2 m detachable |
| Case | |
| Dimensions | Length:71 cm |
| Width | 51.5 cm |
| Height | 69.7 cm |