Ha részletfizetéssel vásárolná meg a terméket, helyezze a kosárba, majd a fizetési módnál jelölje be a Cofidis expressz online áruhitelt.
Leírás
1600 W fog machine, vertical output, for fire and rescue services
- Specifically designed for fire training purposes
- Two large rotary knobs and blue LCD screen allow users to set and control fog output volume and timer settings with ease, even when wearing heavy-duty gloves
- Generating high volume thick fog in short time to simulate dense fog at fires
- Rugged metal housing
- Output distance: Approx. 7 m
- Operates on water-based fluid
- Removable tank
- Control via stand-alone; DMX; wireless remote control
- LCD display
- For application areas such as: Fire Departments
- Application possibility: Standing
- For further information about this product, please refer to the Data Sheet under "Downloads"
Scope of delivery
- 1 x device
- 1 x power cord
- 1 x remote control
- 1 x user manual
- 1 x declaration of conformity
- 1 x container
Manuals
ManualsParaméterek
| Power supply | 230 V AC, 50 Hz |
| Power consumption | 1480 W |
| IP classification | IP20 |
| Power connection | Mains input via PowerCON TRUE (M) mounting version power supply cord with safety plug (provided) |
| Warm-up time | Approx. 7.5 min |
| Output distance | Approx. 7 m |
| Tank capacity | 2.4 l water-based fluid removable tank |
| Fluid consumption | Approx. 270 ml/min |
| DMX input | 1 x 5-pin XLR (M) mounting version |
| DMX output | 1 x 5-pin XLR (F) mounting version |
| Control | Stand-alone; DMX; wireless remote control |
| Carrier frequency | 433.92 MHz |
| Housing color | Red |
| Display type | LCD display |
| Color | Red |
| Dimensions | Width:19.5 cm |
| Depth | 30 cm |
| Height | 41.5 cm |
| Weight | 15.80 kg |
| Noise classification | Class 3 (clearly perceptible sounds) |
| Remote control | |
| Battery | 1 x 12 V LR27 alkaline manganese built-in |
Youtube videók
Vélemények
Erről a termékről még nem érkezett vélemény.
Írja meg véleményét!