Ha részletfizetéssel vásárolná meg a terméket, helyezze a kosárba, majd a fizetési módnál jelölje be a Cofidis expressz online áruhitelt.
Leírás
1300 W fog machine for fire departments and rescue services
- Specifically designed for fire training purposes
- Two large rotary knobs and blue LCD screen allow users to set and control fog output volume and timer settings with ease, even when wearing heavy-duty gloves
- Generating high volume thick fog in short time to simulate dense fog at fires
- Rugged metal housing
- Output distance: Approx. 6 m
- Big tank capacity
- With level indication
- Operates on water-based fluid
- Removable tank
- Control via wired remote control (optional); DMX; stand-alone; wireless remote control
- Monochrome LCD display
- For application areas such as: Fire Departments
- Application possibility: Standing
Scope of delivery
- 1 x device
- 1 x power cord
- 1 x remote control
- 1 x battery
- 1 x user manual
- 1 x declaration of conformity
- 1 x container
- 1 x filter
Manuals
ManualsParaméterek
| Power supply | 230 V AC, 50 Hz |
| Power consumption | 1300 W |
| IP classification | IP20 |
| Protection class | Protection class I |
| Power connection | Mains input via PowerCON (blue), mounting version power supply cord with safety plug (provided) |
| Warm-up time | Approx. 10 min |
| Output distance | Approx. 6 m |
| Tank capacity | 6.0 l water-based fluid removable tank |
| Fluid consumption | Approx. 100 ml/min |
| DMX input | 1 x 5-pin XLR (M) mounting version |
| DMX output | 1 x 5-pin XLR (F) mounting version |
| Control | Wired remote control (optional); DMX; stand-alone; wireless remote control |
| Carrier frequency | 433.92 |
| Housing color | Red |
| Heater | 1300 W |
| Display type | Monochrome LCD display |
| Color | Red |
| Dimensions | Width:27.8 cm |
| Depth | 58 cm |
| Height | 26.5 cm |
| Weight | 14.50 kg |
| Noise classification | Class 3 (clearly perceptible sounds) |
| Remote control | |
| Battery | 1 x 12 V LR27 alkaline manganese built-in |
Youtube videók
Vélemények
Erről a termékről még nem érkezett vélemény.
Írja meg véleményét!