Leírás
High performance low fog machine
Elevate large venues to ethereal realms with the DNG-250. Craft mystic atmospheres with dense, low-lying fog, all without the need for dry ice or CO2. This innovation redefines magic, ensuring unforgettable experiences in every enchanting mist. Elevate your event with the DNG-250 today!
- Creates enormous amounts (120 m³/min.) of low lying fog for professional theatrical effects
- Rugged metal housing
- Powerful compressor and aluminum heater
- Particularly low-noise fan system
- User friendly - can be operated like any other fog machine
- Adjustable timer with interval, duration and output volume, continuous output, manual activation
- Big tank capacity
- Operates on water-based fluid
- Removable tank
- Control via wired remote control; DMX
- Multicolor LCD display
- With accessory compartment
- For application areas such as: Wedding/gala/events; stage; theater; rental
- Application possibility: Standing
Scope of delivery
- 1 x device
- 1 x user manual
- 2 x power cord
- 1 x container
- 2 x tube
- 4 x screw
- 1 x cymbal
- 1 x case
Manuals
ManualsParaméterek
| Power supply | 230 V AC, 50 Hz |
| Power consumption | 3030 W |
| IP classification | IP20 |
| Protection class | Protection class I |
| Power connection | Mains input via P-Con (blue), mounting version power supply cord with safety plug (provided) |
| Starting current | 36.1 A |
| Warm-up time | Approx. 8 min |
| Tank capacity | 10 l water-based fluid removable tank |
| Fluid consumption | Approx. 100 ml/min |
| DMX channels | 2 |
| DMX input | 1 x 3-pin XLR (M) mounting version |
| 1 x 5-pin XLR (M) mounting version | |
| DMX output | 1 x 3-pin XLR (F) mounting version |
| 1 x 5-pin XLR (F) mounting version | |
| Control | Wired remote control; DMX |
| Housing color | Black |
| Display type | Multicolor LCD display |
| Controls | Low fluid |
| Color | Black |
| Dimensions | Length:78 cm |
| Width | 60.8 cm |
| Height | 71.5 cm |
| Weight | 164.80 kg |
| Noise classification | Class 2 (slight noise) |
Vélemények
Erről a termékről még nem érkezett vélemény.
Írja meg véleményét!