Ha részletfizetéssel vásárolná meg a terméket, helyezze a kosárba, majd a fizetési módnál jelölje be a Cofidis expressz online áruhitelt.
Leírás
4-channel rotary mixer with 3-band frequency isolator and filter section for DJs
- 3-band master frequency isolator with vintage ALPS potentiometers (Blue Velvet RK27)
- Kill cut feature allows DJs to completely remove low, mid and high frequencies for amazing mixing
- Filter section with resonance and sweep control for creative sound shaping
- 4 stereo input channels with gain control, clip LED, 3-way equalizer and phono/line switching
- 2 microphone input channels with gain control, 2-way equalizer on air switch
- High-grade components ensure long life and excellent sound quality
- 16-digit stereo LED level meter, switchable between master and booth outputs
- Booth output with separate 2-way equalizer and level control
- PFL section with 16-digit stereo LED level meter, level control, PFL/master mix control and cue mix/split option
- Fully assignable VCA crossfader with adjustable curve
- 2 effects send/return paths
- Direct outputs for Timecode applications
- Outputs: master and booth (XLR/RCA L/R), record (RCA L/R), master insert send/return (RCA L/R), FX in/out (stereo jack)
- DJ filter LPF, BPF, HPF routable
- Desktop console housing
- (19") 48.3 cm rack installation possible
- For application areas such as: Clubs/dancing school; mobile use; mobile djs / entertainer; homerecording and studios
Scope of delivery
- 1 x mixer
- 1 x power cord
- 2 x mounting bracket
- 6 x screw
- 8 x RCA cable
- 1 x user manual
Manuals
ManualsParaméterek
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | 24 W |
| Protection class | Protection class I |
| Power connection | Mains input via IEC connector (M) mounting version power supply cord with safety plug (provided) |
| Frequency range | 20 - 20000 Hz microphone |
| 20 - 20000 Hz line | |
| 40 - 18000 Hz phono | |
| S/N ratio | >97.2 dB line |
| >91.7 dB microphone | |
| THD | Line <0.04 % at 1 kHz |
| Phono <0.13 % at 1 kHz | |
| Microphone <0.008 % at 1 kHz | |
| Gain | Microphone 44 dB |
| Line -16.5 dB to +8.5 dB | |
| Phono -48.5 dB to +23.5 dB | |
| DJ filter | Routable:LPF, BPF, HPF |
| Isolators | Master Gain:- ∞ bis +9 |
| Low/mid 300 Hz, 18db/oct , Butterworth | |
| Mid/high 4000 Hz, 18db/oct , Butterworth | |
| Housing color | Black |
| Crosstalk | >-68 dB |
| Control elements | Power switch, source selector, crossfader, crossfader selector switch, crossfade curve switch; cue mix split function, tone control |
| Status LED | Power, master level meter, clip, CUE |
| Connections | Input:line via 4 x stereo RCA |
| Input | line/phono via 4 x stereo RCA |
| Input | microphone via 2 x 3-pin XLR |
| Output | headphones via 1 x 6.3 mm jack socket (stereo) mounting version |
| Output | headphones via 1 x 3.5 mm jack (stereo) mounting version |
| Output | rec. via 1 x stereo RCA |
| Output | booth via 2 x 3-pin XLR |
| Output | booth via 1 x stereo RCA |
| Output | master via 2 x 3-pin XLR |
| Output | master via 1 x stereo RCA |
| Output | AUX sends via 1 x 6.3 mm jack socket (stereo) mounting version |
| Output | AUX returns via 1 x 6.3 mm jack socket (stereo) mounting version |
| Output | Timecode via 4 x stereo RCA |
| Channels | Input channel:4 x stereo with line-line/phono switch via RCA, channel control via rotary, 3-band tone control EQ, source selector, gain control, CUE switch, FX routing switch, crossfader selector switch |
| Microphone channel | 2 x mono via XLR, channel control via rotary dial, ON AIR switch |
| Master output | 2 x stereo via XLR, channel control via rotary, cue mix split function |
| Booth output | 2 x stereo via XLR, channel control via rotary |
| Rec. output | 1 x stereo via RCA |
| Headphones output | 1 x stereo via jack, channel control via rotary dial |
| Max. level | Output:+18 dBu |
| Material | Metal |
| Housing design | Desktop console housing |
| (19") 48.3 cm rack installation possible | |
| Dimensions | Width:41 cm |
| Depth | 28.5 cm |
| Height | 10.5 cm |
| Weight | 5.99 kg |
Vélemények
Erről a termékről még nem érkezett vélemény.
Írja meg véleményét!