Ha részletfizetéssel vásárolná meg a terméket, helyezze a kosárba, majd a fizetési módnál jelölje be a Cofidis expressz online áruhitelt.
Leírás
License-free miniature wireless microphone system, digital modulation, high ease of use
OMNITRONIC FAS TWO 2-channel Wireless Receiver 660-690MHz
- 2 frequency banks with 20 adjustable frequencies each available
- Quick pairing at the touch of a button
- Receiver automatically adopts frequency setting
- Ultra-low latency
- Digital transmission provides for high resistance to interference and unique sound quality
- Small lightweight version
- Multiple receivers can be combined with 2 transmitters as desired
- Sample rate: 48 kHz
- Operating range up to 30m with line-of-sight
- UHF 660 - 690 MHz License-free and approved in large parts of Europe
- For application areas such as: Wedding/gala/events; mobile use; mobile djs / entertainer; restaurants, bars and hotels; small rental; product presentations and lectures
battery pack
- Cordless, flexible and versatile
- Battery operation up to 5h
Package contents
- 1 x receiver, 1 x adapter, 1 x external mains adapter, 1 x USB cable, 1 x user manual, 1 x declaration of conformity
OMNITRONIC FAS Bodypack 660-690MHz
Minature bodypack transmitter for FAS-TWO receiver
- Digital transmission provides for high resistance to interference and unique sound quality
- Ultra-low latency
- Quick pairing at the touch of a button
- Receiver automatically adopts frequency setting
- 2 frequency banks with 20 adjustable frequencies each available
- Small lightweight version
- Cordless, flexible and versatile
- Battery operation up to 5h
- Operating range up to 30m with line-of-sight
- UHF 660 - 690 MHz License-free and approved in large parts of Europe
- Wide range of microphones available for numerous applications
Package contents
- 1 x transmitter, 1 x user manual, 1 x declaration of conformity
OMNITRONIC FAS Headset for Bodypack
Accessory microphone for FAS bodypack
- Polar pattern: Omnidirectional
- For application areas such as: Clubs/dancing school; sports centres/gyms
Package contents
- 1 x microphone, 1 x user manual
OMNITRONIC FAS Acoustic Guitar Microphone for Bodypack
Accessory microphone for FAS bodypack
- Polar pattern: Hyper cardoid
- For application areas such as: Stage; band/rehearsal room
Package contents
- 1 x microphone, 1 x windshield, 1 x bag, 1 x user manual
Manuals
ManualsParaméterek
| Weight | 0,38 kg |
| OMNITRONIC FAS TWO 2-channel Wireless Receiver 660-690MHz | |
| Type | Receiver |
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| 5V DC 1000 mA | |
| Power connection | Mains input via USB C (W) mounting version power supply cord with AC adapter included |
| Number of channels | 2 |
| Frequency range | 60 - 15000 Hz |
| S/N ratio | >92 dB |
| THD | <0,8 % at 1 kHz |
| Range | Range up to 30m with line-of-sight |
| Frequency band | UHF 660 - 690 MHz |
| Modulation | Pi/4 DQPSK |
| Frequency selection | 40 |
| In 2 groups | |
| Frequencies automatically scannable | |
| Switchable frequencies | |
| Sample rate | 48 kHz |
| Status LED | Power, chanal source |
| Connections | Output:mic/line via 1 x 3.5 mm jack (mono) |
| Channels | Microphon chanal:2 x mono |
| Max. level | Output:mic/line -1,90 dBu, unbal. |
| Color | Black |
| Weight | 0,14 kg |
| Receiver | |
| Material | Metal |
| Dimensions | Length:17 cm |
| Width | 3,6 cm |
| Height | 2,2 cm |
| Weight | 0,05 kg |
| Battery pack | |
| Power connection | Battery/battery pack built-in |
| Battery pack type | 1 x lithium ion 3,7 V, 800 mAh, 3,96 Wh |
| Battery pack | Battery operation up to 5h |
| OMNITRONIC FAS Bodypack 660-690MHz | |
| Type | Pocket transmitter |
| Power supply | 5V DC 1000 mA |
| Power connection | Mains input via USB C (W) mounting version |
| Battery/battery pack built-in | |
| Battery pack type | 1 x lithium ion 3,7 V, 600 mAh, 2,2 Wh |
| Battery pack | Battery operation up to 5h |
| Number of channels | 1 |
| Range | Range up to 30m with line-of-sight |
| Frequency band | UHF 660 - 690 MHz |
| RF power output | 10 mW |
| Modulation | Pi/4 DQPSK |
| Frequency selection | 40 |
| In 2 groups | |
| Frequencies automatically scannable | |
| Switchable frequencies | |
| Status LED | Power |
| Connections | Input:mic/line via 1 x 3.5 mm jack (stereo) mounting version |
| Max. level | Input:mono -1,5 dBu, unbal. |
| Material | Plastic |
| Color | Black |
| Dimensions | Length:21 cm |
| Width | 3,05 cm |
| Height | 2,9 cm |
| Weight | 0,034 kg |
| OMNITRONIC FAS Headset for Bodypack | |
| Type | Headset microphone |
| Power supply | 2-10V DC |
| Cable length | 1,2 m |
| Capsule type | Condenser |
| Size | Ø 3 mm x 1,5 mm |
| Polar pattern | Omnidirectional |
| Frequency range | 20 - 18000 Hz |
| S/N ratio | >63 dB |
| Sensitivity | -47 dB |
| Impedance | 680 Ohm |
| Connections | 3.5 mm jack (mono) |
| Material | Metal |
| Color | Skin-colored |
| Weight | 0,02 kg |
| OMNITRONIC FAS Acoustic Guitar Microphone for Bodypack | |
| Type | Microphone for instruments |
| Power supply | 2-10V DC |
| Power connection | Mains input via 3.5 mm jack (mono) |
| Cable length | 2,72 m |
| Capsule type | Condenser |
| Size | Ø 14 mm x 6,4 mm |
| Polar pattern | Hyper cardoid |
| Frequency range | 40 - 18000 Hz |
| S/N ratio | >60 dB |
| Sensitivity | -47 dB |
| Impedance | 680 Ohm |
| Clamp area | 90 - 132 mm |
| Connections | 3.5 mm jack (mono) |
| Material | Metal; plastic |
| Color | Black |
| Weight | 0,14 kg |
Vélemények
Erről a termékről még nem érkezett vélemény.
Írja meg véleményét!