Ha részletfizetéssel vásárolná meg a terméket, helyezze a kosárba, majd a fizetési módnál jelölje be a Cofidis expressz online áruhitelt.
Leírás
PRO 19" mixer with 12 channels, DSP FX unit and MP3 player
Compact all-rounderWhether it is used as small live mixer, recording studios or permanent installations-the RM--1422FX is the right answer for your 19" rack. Along with a full-fledge audio mixer, you'll get an FX unit, an MP3 player for external USB and SD storage media, and most importantly, a USB audio interface for recordings and playback with your computer in the smallest of spaces.
- Built-in USB audio interface allows recordings and playback of digital audio files with a computer (PC and Mac)
- 6 mono input channels with gain control, 2-way EQ, pan control and channel fader
- 2 stereo input channels with 2-way EQ, balance control and channel fader
- 8 channel inserts
- Tape input and output
- Separate main mix and control room outputs
- 2 AUX send outputs
- Adjustable headphones output
- +48 V phantom power, can be switched centrally
- 4-digit stereo LED level display
- (19") 48.3 cm rack installation 3 U
- Digital signal processor 24 bit with 16 effects
- Monochrome 2 digit 7-segment LED display
- For application areas such as: Clubs/dancing school; stage; theater; concerts/FoH's; rental
audio player
- Control via IR remote control
- Monochrome LCD display
Scope of delivery
- 1 x mixer
- 1 x user manual
- 1 x power cord
- 1 x remote control
- 1 x battery
Manuals
ManualsParaméterek
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | 27 W |
| Protection class | Protection class I |
| Power connection | Mains input via IEC connector (M) mounting version power supply cord with safety plug (provided) |
| Device fuse | 5 x 20 mm, T 0.5 A fuse replaceable |
| Frequency range | 20 - 20000 Hz |
| S/N ratio | >89 dB |
| THD | <0.05 % at 1 kHz |
| DSP | Digital signal processor 24 bit with 16 effects |
| Audio player | USB + SD |
| Display type | Monochrome 2 digit 7-segment LED display |
| Control elements | Phantom power switch, audio player, encoder |
| Status LED | Power, master level meter, clip, phantom power |
| Connections | Input:microphone via 8 x 3-pin XLR |
| Input | line via 12 x 6.3 mm jack socket (mono) mounting version |
| Input | 2-Track via 1 x stereo RCA |
| Input | AUX returns via 2 x 6.3 mm jack socket (mono) mounting version |
| Output | AUX sends via 2 x 6.3 mm jack socket (stereo) mounting version |
| Output | 2-Track via 1 x stereo RCA |
| Output | master via 2 x 3-pin XLR |
| Output | headphones via 1 x 6.3 mm jack socket (stereo) mounting version |
| Output | control room via 2 x 6.3 mm plug (unbal.) |
| Insert | 8 x 6.3 mm jack socket (stereo) mounting version |
| Link | line via 1 x USB B (F) mounting version |
| Channels | Input channel:8 x mono via XLR or jack, channel control via fader, 2-band tone control EQ ±15dB at 80Hz/12kHz, 2 Send/AUX, gain control, panoramacontol |
| Input channel | 1 x stereo with line-USB switch via jack, channel control via fader, 2-band tone control EQ ±15dB at 80Hz/12kHz, 2 Send/AUX, gain control, balancecontrol |
| Input channel | 1 x stereo with line-player switch via jack, channel control via rotary dial, 2-band tone control EQ ±15dB at 80Hz/12kHz, 2 Send/AUX, gain control, balancecontrol |
| Master output | 1 x stereo via XLR, channel control via rotary dial |
| Headphones output | 1 x stereo via jack, channel control via rotary dial |
| Material | Metal |
| Color | Black |
| Housing design | (19") 48.3 cm rack installation 3 U |
| Dimensions | Width:48.3 cm |
| Depth | 18 cm |
| Height | 13.35 cm |
| Weight | 4.07 kg |
| Remote control | |
| Battery | 1 x button cell 3.0 V CR2025 lithium manganese built-in |
| Audio player | |
| Control | IR remote control |
| Display type | Monochrome LCD display |
| Available storage media | SD cards/USB devices |
| USB port | 1 x USB 1.1, type B |
| 1 x type A | |
Vélemények
Erről a termékről még nem érkezett vélemény.
Írja meg véleményét!