Leírás
Mobile 8" PA system with battery operation, Bluetooth, DSP and wireless microphone
The PORTY-8A is an ultra-portable, battery-powered speaker with 120 watts output power that delivers professional, high-quality sound. The all-in-one 8" PA system offers a full-featured 4-channel mixer with DSP effects and multiple connection options for microphones, instruments and line sources, as well as a registration-free UHF wireless receiver with dynamic handheld microphone. The latest Bluetooth 5.0 technology with TWS support ensures fast and stable wireless connections to Bluetooth audio sources and links two PORTY-8A systems for stereo setups.The powerful battery provides easily over 6 hours of continuous music playback without interruption for garden parties, singers/songwriters, karaoke, trade shows, fitness instructors and presentations. The 8 kg lightweight plastic enclosure comes equipped with a double flange for tripod mounting and tilts back for monitor applications. You can even charge your personal devices via the USB charging port and place them in the built-in tablet stand!
- Powerful sound in an ultra-compact package (114 dB max. SPL)
- Works great as primary PA system, stage monitor and practice amp
- 4-channel mixer
- Stereo Bluetooth link for wireless stereo operation with 2 systems linked together
- UHF receiver unit and matching wireless microphone
- Lightweight plastic housing
- Cordless, flexible and versatile
- Battery operation up to 6.5h at 50% volume; battery operation up to 3.5h at 100% volume
- Integrated automatic charging of the battery and status indicator
- Digital signal processor 96kHz, 24 bit
- DSP presets: FLAT; DJ; LIVE
- Control via Bluetooth
- Bluetooth: operating range up to 20m
- UHF 863 - 865 MHz License-free and approved in Europe
- Dual flange
- Black metal grille
- With tablet holder
- Rugged carrying handle
- Application possibility: Standing; monitoring; on stand
- For application areas such as: Mobile use; mobile djs / entertainer; small rental; product presentations and lectures
Scope of delivery
- 1 x compact cabinet speaker
- 1 x microphone
- 1 x power cord
- 1 x user manual
- 1 x declaration of conformity
- 2 x battery
- 1 x battery pack
Manuals
ManualsParaméterek
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | Max. 220 W |
| Protection class | Protection class I |
| Power connection | Mains input via IEC connector (M) mounting version (provided) |
| Battery/battery pack | |
| Cable length | 1.5 m detachable |
| Device fuse | 5 x 20 mm, T 3.15 A fuse replaceable |
| Battery pack type | 1 x lithium ion 22.2 V, 4400 mAh, 97.68 Wh |
| Battery pack | Battery operation up to 6.5h at 50% volume |
| Battery operation up to 3.5h at 100% volume | |
| Recharging time 4h | |
| Power | 120W RMS |
| Number of channels | 4 |
| Frequency range | 45 - 18000 Hz |
| Max. SPL | 114 dB |
| DSP | Digital signal processor 96kHz, 24 bit |
| DSP presets | FLAT; DJ; LIVE |
| Control | Bluetooth |
| Bluetooth | Version:5 with stereo link (TWS) |
| Bluetooth device name | OMNITRONIC PORTY-8A |
| Range | Bluetooth:range up to 20m |
| Frequency band | UHF 863 - 865 MHz |
| Housing color | Black |
| Attachment system | Dual flange:Ø 35mm |
| Circuitry | Class D |
| Control elements | Power switch, Input sensitivity switch, Master control, level control per channel, echo effect control; connect |
| Connections | Input:mic/line via 3 x 3-pin XLR/6.35mm jack (F) combination socket (mounting version) |
| Input | line via RCA (F) mounting version |
| Input | line via 3.5 mm jack (stereo) mounting version |
| Output | line via 3-pin XLR (M) mounting version |
| Channels | Input channel:3 x mono with Mic-Line-Hi.Z. switch via Combination socket (XLR/jack), channel control via rotary dial, 2-band tone control EQ |
| Input channels | 1 x stereo via RCA or jack plug or Bluetooth, channel control via rotary dial |
| Speaker | Woofer 8" with ferrit magnet |
| 8 x compression tweeter highs 1.35" with ferrit magnet | |
| Type of speaker | Wireless PA system |
| Carrying handle | 1 pc/pcs |
| Material | Plastic |
| Dimensions | Width:29 cm |
| Depth | 26.3 cm |
| Height | 39.3 cm |
| Weight | 8.65 kg |