Leírás
Multichannel system amplifier, 4 x 150 W / 4 ohms
The INTUFORCE 4SDL160 is -- despite its simple front panel layout -- a highly versatile system amplifier for low-impedance sound systems. Via its comprehensive rear-panel controls, it can be set from a 4-zone amplifier to a dual stereo amplifier or a 2.1 satellite and subwoofer system amplifier. The latter is facilitated by its built-in active crossover with 4 selectable crossover frequencies and its bridging feature for the 3rd and 4th channel. Larger systems are easily set up via the link connectors. Built on cutting edge class D technology, the unit is convection cooled and hence suitable for applications sensitive to background noise. The conservative switch mode PSU design delivers not only peak power, but also long-term endurance. Best to be combined with 2 or 4 satellite speakers and a subwoofer as one compact system.
- 4-zone, 2-zone, 1-zone and 2.1 modes
- Amplifier 3 and 4 bridgeable
- Active crossover with 4 selectable frequencies for 2.1 Mode, separate sat/sub volume controls
- Ultra-high CMRR input circuitry for long cable runs
- (19") 48.3 cm rack installation 2 U
- The device is cooled by passive convection cooling
- For further information about this product, please refer to the Data Sheet under "Downloads"
Scope of delivery
- 1 x user manual
- 1 x amplifier
- 1 x power cord
- 5 x screw plug-in terminal
- 1 x plug (male)
- 4 x foot
Manuals
ManualsParaméterek
| Power supply | 115/230 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | Max. 700 W |
| Protection class | Protection class I |
| Output power | 4 x 150 W RMS (4 ohms) |
| 4 x 80 W RMS (8 ohms) | |
| 1 x 280 W RMS bridged (8 ohms) | |
| Power connection | Mains input via IEC (M) power supply cord with safety plug (provided) |
| Cable length | 1.2 m |
| Device fuse | 5 x 20 mm, T 5 A fuse replaceable |
| Frequency range | 20 - 20000 Hz |
| S/N ratio | >74 dB |
| THD | <0.12 % at 1 kHz |
| Cooling | Passive convection cooling |
| Housing color | Black |
| Circuitry | Class D |
| Crosstalk | >55 dB |
| Control elements | Power switch, level control per channel |
| Status LED | Power, signal, clip, protect, bridged |
| Connections | Input:line via 4 x 3-pin XLR (F) mounting version |
| Link | line via 4 x 6.3-mm-jack (bal.) |
| Output | speaker via 4 x screw plug-in terminal |
| Output | speaker (bridge) via 1 x screw plug-in terminal |
| Crossover frequency | 100 Hz on HF |
| Housing design | (19") 48.3 cm rack installation 2 U |
| Dimensions | Width:48.26 cm |
| Depth | 24.5 cm |
| Height | 8.8 cm |
| Weight | 4.60 kg |