Leírás
Animated standing figure with light, sound and motion effect
In the circus and at fairs, clowns were once the darlings of the public - cheerful, colorful and entertaining. But when the boundaries between laughter and horror become blurred, figures like "Hatty" emerge - an embodiment of pure unease in a clown's costume. With his sinister charisma, Hatty is guaranteed to give you goosebumps and will be remembered as the macabre highlight of any Halloween scene.Dressed in a white shirt, a checked tunic and red shoes, he looks almost chic, but first impressions are deceptive. His white-painted face is dominated by a grotesquely exaggerated, blood-red painted mouth, whose grin promises less joy than madness. The equally red-painted nose and black-framed eyes with tears running down his face reinforce the gloomy overall impression. Shoulder-length hair in bright red spills out from under a black floppy hat. His arms can be easily bent into shape and move up and down using a motorized mechanism. The head also performs circular movements, accompanied by a mixture of ghost train sounds, demonic laughter and a menacing clown voice announcing doom. In stark contrast to the spooky appearance, the orange balloon looks like a grotesque detail.The clown's animation can be activated using the integrated microphone, the "Step here" switch pad or wired control. Power can be supplied via battery operation, USB-A cable for 5 V operation via power bank or mains adapter.
- Head with motion effect
- Arms with motion effect
- Eyes red flashing
- Sound effects
- Easy to assemble
- Space-saving storing
- Arms shapeable
- Animation time up to 10 seconds
Scope of delivery
- 1 x figurine
- 1 x stand
- 1 x user manual
Manuals
ManualsParaméterek
| Power supply | 4.5V DC |
| Or | |
| 5V DC | |
| Protection class | Protection class III |
| Power connection | Battery/battery pack |
| Power supply cord for USB A mains connection (provided) | |
| Battery | 3 x Mignon (AA) (not included) |
| Lamp type | LED lamp |
| Effect | Head with motion effect; arms with motion effect; eyes red flashing; sound effects |
| Via motion sensor, acoustic sensor or button | |
| Time up to 10s | |
| Setup | Easy to assemble; space-saving storing; arms shapeable |
| Standing/fixation | Stand |
| Switch | On/off switch |
| Season | Halloween |
| Dimensions | Width:70 cm |
| Depth | 65 cm |
| Height | 185 cm |
| Weight | 1.30 kg |
| USB cable | |
| Cable length | 3 m |
| USB port | 1 x type A |