Leírás
Bird of paradise flower made of high-quality PEVA
Originally native to South Africa and the Canary Islands, the plant owes its names to the exotic appearance of its flowers - birds of paradise.As a decorative element for your living rooms or offices, it also meets the highest demands. The large, leathery leaves resemble those of the banana plant and are made of high-quality tarpaulin with the typical leaf embossing. Three open flowers in bright colours complete the impressive appearance of the 90 cm high plant.The flower comes in a basic gardener's pot, which gives the plant a stable stand when placed in a planter.Optionally, we recommend treating the flower at regular intervals with a UV protection spray so that you can enjoy your artificial plant for a long time.
- Artificial trunk
- The article is delivered ready to stand
- Suitable for outdoor use
- With approx. 27 greencolored lifelike leaves
Scope of delivery
Paraméterek
| Trunk | 2 x artificial trunk |
| Standing/fixation | Gardening pot |
| Color | Green |
| Foliage | Approx. 27 leaves |
| Material | EVA soft plast |
| Decor style | Tropics; modern living; houseplant |
| Season | Summer |
| Dimensions | Height:90 cm |
| Weight | 2.80 kg |
| Planter | |
| Dimensions | Diameter:Ø 18 cm |