Ha részletfizetéssel vásárolná meg a terméket, helyezze a kosárba, majd a fizetési módnál jelölje be a Cofidis expressz online áruhitelt.
Leírás
Weather-proof (IP65) blinder with 324W LED and excellent tungsten simulation
Who does not remember the classic halogen blinders, especially their warm, golden glow when dimmed down? This weatherproof LED blinder recreates that exact behavior with impressive accuracy.As it is dimmed, the light gradually shifts into the characteristic golden tone. Even at low brightness levels, this warm color is maintained, creating a distinctive atmosphere.The high-output LED delivers enough brightness to produce strong blinder effects even on large outdoor stages, while also providing that signature warm look when dimmed.
- 1 LED 324 W COB (chip-on-board) Dim to warm (homogenous color mix)
- Dimmer electronic; dimmer curves adjustable; Dimmer speed (step response) adjustable; pulse-width modulation adjustable; Dim to warm
- Blinder effect; strobe effect
- 3 integrated show programs
- Control via DMX; RDM; stand-alone; master/slave function
- RDM For bidirectional communication over the DMX line
- DMX fail mode (hold; blackout)
- With a beam angle of 73°
- Good color rendering index (CRI)
- Flicker-free
- With omega bracket
- Multicolor LCD display
- The device is cooled by temperature-controlled fan
- Mains input and output for power linking up to 8 units
- Built with SEETRONIC connector
- Suitable for outdoor use IP65
- With pressure compensation membrane
- For application areas such as: Stage; clubs/dancing school; wedding/gala/events; rental; theater
- Application possibility: Standing; suspended; on stand
- Silent operation
- Fixtures available for Light´J; Light Captain
screw
- With mounting bracket
Scope of delivery
- 1 x spotlight
- 1 x user manual
- 1 x power cord
- 1 x omega bracket
- 1 x mounting bracket
- 2 x screw
- 2 x washer
Manuals
ManualsParaméterek
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | 180 W |
| IP classification | IP65 |
| Protection class | Protection class I |
| Power connection | Mains input via IP T-Con (M) mounting version power supply cord with safety plug |
| Cable construction | 3 x 2.5 mm² H07RN-F |
| Power output | IP T-Con (F) mounting version |
| Lamp type | LED lamp |
| LED type | 1 x 324 W COB (chip-on-board) Dim to warm (homogenous color mix) |
| Flash rate | 1 - 14 Hz |
| DMX channels | 1; 4; 4; 8; 10; 12 |
| DMX input | 3-pin XLR (M) mounting version IP |
| DMX output | 3-pin XLR (F) mounting version IP |
| Cooling | 1 x temperature-controlled fan |
| Control | DMX; RDM; stand-alone; master/slave function |
| Fixtures available for | Light´J; Light Captain |
| Projection | Flicker-free |
| DMX features | RDM For bidirectional communication over the DMX line |
| DMX fail mode | Hold; blackout |
| Beam angle | 73° |
| Beam angle (1/2 peak) | 73° |
| Beam angle (1/10 peak) | 99° |
| Color temperature | 2700K |
| Color rendering index (CRI) | 81 Ra |
| Luminous flux maintenance | 6.7 |
| Housing color | Black |
| Attachment system | Omega bracket |
| Display type | Multicolor LCD display |
| Diameter mounting holes | Ø11mm |
| Use of brands | Built with SEETRONIC connector |
| Material | Aluminum casting |
| Dimensions | Length:22.3 cm |
| Width | 25.5 cm |
| Height | 28.7 cm |
| Weight | 5.43 kg |
| Noise classification | Class 0 (no noise at all) depending on mode used |
| Screw | |
| Attachment system | Mounting bracket |
| Legal specifications | |
| Special product | Not designed for household room illumination |
| Intended use | Show effect lighting |
Youtube videók
Vélemények
Erről a termékről még nem érkezett vélemény.
Írja meg véleményét!