Ha részletfizetéssel vásárolná meg a terméket, helyezze a kosárba, majd a fizetési módnál jelölje be a Cofidis expressz online áruhitelt.
Leírás
Compact wireless DMX transmitter 2.4 GHz
EUROLITE QuickDMX Wireless Transmitter
- User-friendly 3-pin XLR adapter (male) with swivel antenna
- Wireless DMX eliminates extensive cabling between DMX controller and the DMX-controlled units in lighting installations
- Due to GFSK modulation with 78 channels, interference-free operation also alongside other QuickDMX transceiver and wireless devices in the 2.4 GHz band (e.g. Wi-Fi and Bluetooth)
- 1 to 512 QuickDMX receivers can be controlled by each transmitter
- LED indication for functions
- Transceiver, to be used as transmitter or receiver
- Can transmit up to 512 DMX channels
- Control via QuickDMX; DMX; plug and play
- Operating range up to 400m
- Up to 6 transmitters can be operated in parallel without interference
EUROLITE AKKU QuickDMX Wireless Receiver
Battery-powered wireless DMX receiver 2.4 GHz
- Compact 3-pin XLR adapter (female) with built-in antenna
- Wireless DMX eliminates extensive cabling between DMX controller and the DMX-controlled units in lighting installations
- 32-bit ARM processor for delay-free transmission
- Due to GFSK modulation with 78 channels, interference-free operation also alongside other QuickDMX transceiver and wireless devices in the 2.4 GHz band (e.g. Wi-Fi and Bluetooth)
- Group mode
- Multicolored LED indicator
- Cordless, flexible and versatile
- Battery operation up to 20h
- Control via QuickDMX; plug and play
- Operating range up to 400m
- Up to 6 transmitters can be operated in parallel without interference
Scope of delivery
1 x EUROLITE QuickDMX Wireless Transmitter
- 1 x device
- 1 x user manual
- 1 x declaration of conformity
- 1 x external mains adapter
- 1 x USB cable
6 x EUROLITE AKKU QuickDMX Wireless Receiver
- 1 x device
- 1 x user manual
- 1 x declaration of conformity
- 1 x external mains adapter
- 1 x USB cable
Paraméterek
| Weight | 0.96 kg |
| EUROLITE QuickDMX Wireless Transmitter | |
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| 5V DC 1000 mA | |
| IP classification | IP20 |
| Power connection | Mains input via coaxial power connector (M) mounting version power supply cord for USB A mains connection (provided) |
| DMX channels | Output 512 |
| DMX input | 1 x 3-pin XLR (M) |
| Control | QuickDMX; DMX; plug and play |
| Range | Range up to 400m |
| Carrier frequency | 2.4 GHz |
| Parallel mode | Max. 6 transmitter |
| RF power output | 19 dBm |
| Modulation | GFSK |
| Color | Silver |
| Dimensions | Length:21.2 cm |
| Diameter | Ø 1.8 cm |
| Weight | 0.15 kg |
| EUROLITE AKKU QuickDMX Wireless Receiver | |
| Power supply | 5V DC |
| IP classification | IP20 |
| Power connection | Mains input via coaxial power connector (M) mounting version power supply cord for USB A mains connection (provided) |
| Battery pack type | 1 x lithium ion 3.7 V, 450 mAh, 1.665 Wh |
| Battery pack | Battery operation up to 20h |
| DMX output | 3-pin XLR (F) |
| Control | QuickDMX; plug and play |
| Range | Range up to 400m |
| Carrier frequency | 2.4 GHz |
| Parallel mode | Max. 6 transmitter |
| Modulation | GFSK |
| Color | Silver |
| Dimensions | Length:9.50 cm |
| Diameter | Ø 1.8 cm |
| Weight | 0.14 kg |
Vélemények
1 értékelés
Írja meg véleményét!
Kollàr Gergő
|
2023. 06. 18.
Kitűnő termék jó hatótávval, gyors üzembehelyezéssel és az aksik is kitűnően bírják a napot.