Leírás
PAR-30 housing with E-27 socket including PAR-30 LED lamp with modern dim-to-warm-feature
EUROLITE PAR-30 Spot silver
PAR-30 housing with E27 socket (with plug + cable)
- 4 clip-to-hold clamps with spring locks for comfortable opening of the color filter frame
- Strong clamps with extension springs for safe hold and for quick opening of the rear housing cover
- Blackened tube for precise light output
- Suitable for different spot angles
- Small lighting-systems can also be realized with a small budget
- Control via plug and play
- With mounting bracket
- For PAR 30
- For application areas such as: Clubs/dancing school; decoration; Trade fair and shop fitting; party room; restaurants, bars and hotels; advertisement/Shop window
- Silent operation
OMNILUX PAR-30 230V COB 12W E-27 LED 1800k-3000k dim2warm
PAR-30 LED lamp with modern dim-to-warm feature
- Dimming behavior comparable with incandescent and halogen lamps (dim-to-warm)
- Changes the light color from 3000 K (warm white) to 1800 K (extra warm white) when dimming
- Creates particularly cosy atmospheres
- Easy lamp replacement
- Energy-saving
- Dimmable
- Easy installation
- Variable color temperature 1800 K - 3000 K
- Very high color rendering index (CRI)
Scope of delivery
1 x EUROLITE PAR-30 Spot silver
- 1 x spotlight
- 1 x filter frame
- 1 x user manual
Paraméterek
| Weight | 0.61 kg |
| Energy efficiency class (A - G) | F |
| EUROLITE PAR-30 Spot silver | |
| Power supply | 230 V AC, 50 Hz |
| Power consumption | Max. 100 W |
| IP classification | IP20 |
| Protection class | Protection class I |
| Power connection | Fixed power supply cord with safety plug |
| Cable length | Approx. 0.4 m |
| Base | E27 |
| Lamp type | Selectable |
| Color generation | Via color filter frame |
| Control | Plug and play |
| Construction | PAR-30 |
| Housing color | Silver |
| Attachment system | Mounting bracket |
| Material | Aluminum |
| Slot for spot length | 12.8 cm x 12.8 cm |
| Dimensions | Length:23.5 cm |
| Width | 14.5 cm |
| Height | 21 cm |
| Weight | 0.47 kg |
| Noise classification | Class 0 (no noise at all) |
| Mounting bracket | |
| Material | Aluminum |
| Filter frame | |
| Material | Aluminum |
| Dimensions | Length:12.6 cm |
| Width | 12.6 cm |
| Diameter | Ø 9.4 cm |
| Weight | 0.018 kg |
| OMNILUX PAR-30 230V COB 12W E-27 LED 1800k-3000k dim2warm | |
| Operating voltage | 230 |
| Nominal wattage | 12 W |
| Base | E27 |
| Lamp type | LED lamp; reflector lamp |
| Lamp specification | Dimmable |
| Beam angle | 24° |
| Setup | Easy installation |
| Color of light | White |
| Color temperature | 1800K - 3000K adjustable |
| Color rendering index (CRI) | 96 Ra |
| Construction | PAR-30 |
| Operating temperature max. | 40° C |
| Operating temperature min. | 20° C |
| Lamp life | 15000 h |
| Luminous flux | 960 lm |
| Wavelength | 640 nm |
| Weight | 0.14 kg |
| Photobiological safety | Risk Group 1 |
| Energy efficiency class (A - G) | F |
| EPREL-Nr | 963473 |
Vélemények
Erről a termékről még nem érkezett vélemény.
Írja meg véleményét!