Leírás
PAR-16 housing with GU-10 socket including LED lamp with modern dim-to-warm-feature
EUROLITE PAR-16 Spot GU-10 black
PAR-16 housing with GU10 socket (with plug + cable)
- Mini-spot for GU-10 lamp
- Color-filters attachable
- Control via plug and play
- For PAR 16
- For application areas such as: Clubs/dancing school; decoration; Trade fair and shop fitting; party room; restaurants, bars and hotels; advertisement/Shop window
- Silent operation
OMNILUX GU-10 230V COB 5W LED 1800-3000K dim2warm
LED lamp with modern dim-to-warm feature
- Dimming behavior comparable with incandescent and halogen lamps (dim-to-warm)
- Changes the light color from 3000 K (warm white) to 1800 K (extra warm white) when dimming
- Creates particularly cosy atmospheres
- Easy lamp replacement
- Energy-saving
- Dimmable
- Easy installation
- With a beam angle of 24°
- Variable color temperature 1800 K - 3000 K
- Very high color rendering index (CRI)
Scope of delivery
1 x EUROLITE PAR-16 Spot GU-10 black
- 1 x spotlight
- 1 x filter frame
- 1 x user manual
Paraméterek
| Weight | 0.32 kg |
| Energy efficiency class (A - G) | F |
| EUROLITE PAR-16 Spot GU-10 black | |
| Power supply | 230 V AC, 50 Hz |
| Power consumption | Max. 75 W |
| IP classification | IP20 |
| Protection class | Protection class I |
| Power connection | Fixed power supply cord with safety plug |
| Cable construction | 3 x 0.75 mm² H05SS-F |
| Cable length | Approx. 0.4 m |
| Base | GU10 |
| Lamp type | Selectable |
| Color generation | Via color filter frame |
| Control | Plug and play |
| Construction | PAR-16 |
| Housing color | Black |
| Material | Aluminum, 1 mm |
| Slot for spot length | 7.8 cm x 7.8 cm |
| Dimensions | Length:17 cm |
| Width | 11 cm |
| Height | 13 cm |
| Weight | 0.28 kg |
| Noise classification | Class 0 (no noise at all) |
| Mounting bracket | |
| Diameter mounting holes | 2 x Ø10mm |
| Material | Aluminum, 3 mm |
| Filter frame | |
| Shape | Octagonal |
| Material | Aluminum, 1 mm |
| Dimensions | Width:7.7 cm |
| Height | 7.7 cm |
| Diameter | Ø 5.2 cm |
| Weight | 0.01 kg |
| OMNILUX GU-10 230V COB 5W LED 1800-3000K dim2warm | |
| Operating voltage | 230 |
| Nominal wattage | 5 W |
| Base | GU10 |
| Lamp type | LED lamp; reflector lamp |
| Lamp specification | Dimmable |
| Measurand (Pst LM) | 0.0 |
| Setup | Easy installation |
| Beam angle (1/2 peak) | 24° |
| Beam angle (1/10 peak) | 60° |
| Color of light | White |
| Color temperature | 1800K - 3000K adjustable |
| Color rendering index (CRI) | 90 Ra |
| Luminous flux maintenance | 13 |
| MacAdam Color consistency | 3 |
| Operating temperature max. | 40° C |
| Operating temperature min. | 20° C |
| Lamp life | 15000 h |
| Luminous flux | 400 lm |
| Luminous flux maintenance | 0.97 |
| Wavelength | 640 nm |
| Material | Aluminum casting |
| Dimensions | Width:5 cm |
| Depth | 5 cm |
| Height | 5 cm |
| Weight | 0.04 kg |
| Energy efficiency class (A - G) | F |
| EPREL-Nr | 960770 |
Vélemények
Erről a termékről még nem érkezett vélemény.
Írja meg véleményét!