Ha részletfizetéssel vásárolná meg a terméket, helyezze a kosárba, majd a fizetési módnál jelölje be a Cofidis expressz online áruhitelt.
Leírás
Bar with 4 RGBW spots and 4 white strobe LEDs, with QuickDMX connector (XLR)
EUROLITE LED KLS-180 Compact Light Set wh
- Crossbar with integrated DMX control unit and stand sleeve
- Compact lightweight
- Movable and tiltable spotlights
- Dimmer electronic; color blend stepless; color change adjustable; colors preset
- Strobe effect
- The device is cooled by passive convection cooling
- Control via IR remote control; stand-alone; DMX; sound to light via microphone; master/slave function; QuickDMX via USB (optional); W-DMX by wireless solution via USB (optional); CRMX by LumenRadio via USB (optional)
- Fixtures available for EASY SHOW 1; LED PC-Control 512; Light Captain; EASY SHOW 2; EASY SHOW 3; Light´J; Colorchief
- Flicker-free
- With a beam angle of 9°
- With mounting bracket
- Mains input and output for power linking up to 8 units
- For application areas such as: Clubs/dancing school; decoration; mobile djs / entertainer; party room; restaurants, bars and hotels
- Silent operation
- Application possibility: Suspended; on stand
spotlight
- 4 LEDs 8 W SMD 9080 4in1 QCL RGBW (homogenous color mix)
4 spots controlled separately
bar
- 4 LEDs 1 W SMD 8072 cold white (CW)
LEDs controlled separately
EUROLITE LED B-40 Laser Beam Effect wh
LED beam effect with RGBW color mixing and RG laser
- 2 laser diodes project hundreds of red and green laser beams
- 5 LEDs 8 W SMD 9080 4in1 QCL RGBW
3 segments controlled separately - Rotation speed stepless; color blend stepless; Dimmer electronic
- Laser; multi beam effect; strobe effect
- Laser class 2M
does not require additional protective measures or appointment of a laser safety officer - 7 integrated show programs
- The device is cooled by cooling fan at the head; cooling fan at the base
- Control via IR remote control; stand-alone; sound to light via microphone; DMX; master/slave function; QuickDMX via USB (optional); W-DMX by wireless solution via USB (optional); CRMX by LumenRadio via USB (optional)
- Fixtures available for LED PC-Control 512; EASY SHOW 1; Light Captain; EASY SHOW 2; EASY SHOW 3; Light´J; Colorchief
- With mounting bracket
- Mains input and output for power linking up to 8 units
- For application areas such as: Clubs/dancing school; wedding/gala/events; mobile djs / entertainer; restaurants, bars and hotels; advertisement/Shop window
- Application possibility: Standing; suspended; on stand
EUROLITE EASY Show
Programmed DMX controller for over 200 spotlights from EUROLITE
- Easy-to-use DMX controller and DMX recorder
- Designed for DMX beginners with 200 programmed fixtures
- DMX recording function for your own projects, ideal for installations or rental companies
- Ideal for colored LED spotlights, KLS systems, moving lights and lighting effects
- No programming required, simply connect your spotlights and get started
- All spotlights can be freely combined to a show
- Data storage on USB flash drives
- A list of all preset devices is available at www.steinigke.de
- Program speed adjustable; color fade adjustable; Dimmer
- Strobe effect
- 24 integrated show programs
- Direct color selection for 12 preset colors
- Preprogrammed 24 scenes/chases and 12 cues
- Control via DMX; sound to light via microphone; QuickDMX via USB (optional)
- Monochrome LCD display
- Desktop console housing
- For application areas such as: Clubs/dancing school; party room; mobile djs / entertainer; restaurants, bars and hotels
- Silent operation
EUROLITE QuickDMX USB Wireless Transmitter/Receiver
Wireless miniature DMX transceiver 2.4 GHz, phantom powered
- User-friendly USB plug with swivel antenna
- Wireless DMX eliminates extensive cabling between DMX controller and the DMX-controlled units in lighting installations
- Due to GFSK modulation with 78 channels, interference-free operation also alongside other QuickDMX transceiver and wireless devices in the 2.4 GHz band (e.g. Wi-Fi and Bluetooth)
- LED indication for functions
- Transceiver, to be used as transmitter or receiver
- Requires 5 V phantom power for operation
- Can receive and process up to 512 DMX channels
- Can transmit up to 512 DMX channels
- Control via DMX; QuickDMX; plug and play
- Operating range up to 400m with line-of-sight
- Up to 6 transmitters can be operated in parallel without interference
Scope of delivery
1 x EUROLITE LED KLS-180 Compact Light Set wh
- 1 x device
- 1 x bag
- 1 x remote control
- 1 x battery
- 1 x power cord
- 1 x user manual
1 x EUROLITE LED B-40 Laser Beam Effect wh
- 1 x light effect
- 1 x user manual
- 1 x power cord
- 1 x remote control
- 1 x mounting bracket
- 4 x screw
- 4 x washer
1 x EUROLITE EASY Show
- 1 x controller
- 1 x user manual
- 1 x external mains adapter
- 2 x USB cable
- 2 x mounting bracket
- 4 x screw
3 x EUROLITE QuickDMX USB Wireless Transmitter/Receiver
- 1 x device
- 1 x user manual
- 1 x declaration of conformity
Paraméterek
| Weight | 10.79 kg |
| EUROLITE LED KLS-180 Compact Light Set wh | |
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | 80 W |
| IP classification | IP20 |
| Power connection | Mains input via IEC connector (M) mounting version power supply cord with safety plug (provided) |
| Power output | IEC connector (F) mounting version |
| Fuse | T 1 A |
| Lamp type | LED lamp |
| DMX channels | 3; 4; 8; 21 |
| DMX input | 1 x 3-pin XLR (M) mounting version |
| DMX output | 1 x 3-pin XLR (F) mounting version |
| Cooling | Passive convection cooling |
| Control | IR remote control; stand-alone; DMX; sound to light via microphone; master/slave function; QuickDMX via USB (optional); W-DMX by wireless solution via USB (optional); CRMX by LumenRadio via USB (optional) |
| Fixtures available for | EASY SHOW 1; LED PC-Control 512; Light Captain; EASY SHOW 2; EASY SHOW 3; Light´J; Colorchief |
| Projection | Flicker-free |
| Beam angle (1/2 peak) | 9° |
| Housing color | White |
| Attachment system | Ø 35mm |
| Mounting bracket | |
| Dimensions | Width:60.5 cm |
| Depth | 14 cm |
| Height | 23 cm |
| Weight | 5.10 kg |
| Noise classification | Class 0 (no noise at all) |
| Photobiological safety | Risk Group 0 |
| Remote control | |
| Battery | 1 x button cell 3.0 V CR2025 lithium manganese built-in |
| Spotlight | |
| LED type | 4 x 8 W SMD 9080 4in1 QCL RGBW (homogenous color mix) |
| Bar | |
| LED type | 4 x 1 W SMD 8072 cold white (CW) |
| Flash rate | 1 - 20 Hz |
| Legal specifications | |
| Special product | Not designed for household room illumination |
| Intended use | Show effect lighting |
| EUROLITE LED B-40 Laser Beam Effect wh | |
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | 65 W |
| IP classification | IP20 |
| Power connection | Mains input via IEC connector (M) mounting version power supply cord with safety plug (provided) |
| Power output | 1 x IEC connector (F) mounting version |
| Fuse | 5 x 20 mm, T 1 A fuse replaceable |
| Lamp type | LED lamp |
| LED type | 5 x 8 W SMD 9080 4in1 QCL RGBW |
| Flash rate | 0 - 20 Hz |
| Laser class | 2M |
| Laser color | R/G |
| Laser module | Green (G) 40 mW 532nm |
| Red (R) 100 mW 650nm | |
| DMX channels | 3; 10; 22 |
| DMX input | 1 x 3-pin XLR (M) mounting version |
| DMX output | 1 x 3-pin XLR (F) mounting version |
| Cooling | Cooling fan at the head |
| Cooling fan at the base | |
| Control | IR remote control; stand-alone; sound to light via microphone; DMX; master/slave function; QuickDMX via USB (optional); W-DMX by wireless solution via USB (optional); CRMX by LumenRadio via USB (optional) |
| Fixtures available for | LED PC-Control 512; EASY SHOW 1; Light Captain; EASY SHOW 2; EASY SHOW 3; Light´J; Colorchief |
| Housing color | White |
| Attachment system | Mounting bracket |
| Dimensions | Width:31 cm |
| Depth | 31 cm |
| Height | 39 cm |
| Weight | 4.30 kg |
| Noise classification | Class 2 (slight noise) |
| EUROLITE EASY Show | |
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| 5V DC 250 mA | |
| Power consumption | 1.25 W |
| IP classification | IP20 |
| Power connection | Mains input via USB C (W) mounting version power supply cord with AC adapter |
| Programs | Preprogrammed 24 scenes/chases and 12 cues |
| DMX input | 3-pin XLR (M) mounting version |
| DMX output | 3-pin XLR (F) mounting version |
| Control | DMX; sound to light via microphone; QuickDMX via USB (optional) |
| Housing color | Black |
| Display type | Monochrome LCD display |
| Available storage media | USB devices |
| Housing design | Desktop console housing |
| Dimensions | Width:28.0 cm |
| Depth | 14.5 cm |
| Height | 6.0 cm |
| Weight | 1.35 kg |
| Noise classification | Class 0 (no noise at all) |
| EUROLITE QuickDMX USB Wireless Transmitter/Receiver | |
| Power supply | 5V DC |
| IP classification | IP20 |
| Power connection | Mains input via USB A (M) connectable version |
| DMX channels | Input 512 |
| Output 512 | |
| DMX output | 1 x USB, type A |
| Control | DMX; QuickDMX; plug and play |
| Range | Range up to 400m with line-of-sight |
| Carrier frequency | 2.4 GHz |
| Parallel mode | Max. 6 transmitter |
| RF power output | 19 dBm |
| Modulation | GFSK |
| Color | Black |
| Dimensions | Width:8.6 cm |
| Depth | 4 cm |
| Height | 1.1 cm |
| Weight | 0.01 kg |
Vélemények
Erről a termékről még nem érkezett vélemény.
Írja meg véleményét!