Ha részletfizetéssel vásárolná meg a terméket, helyezze a kosárba, majd a fizetési módnál jelölje be a Cofidis expressz online áruhitelt.
Leírás
2x Compact Light Set, 2x Projection effect for water reflections including DMX lighting desk
EUROLITE LED KLS-180 Compact Light Set
Bar with 4 RGBW spots and 4 white strobe LEDs, with QuickDMX connector (XLR)
- Crossbar with integrated DMX control unit and stand sleeve
- Compact lightweight
- Color blend stepless; color change adjustable; colors preset; Dimmer electronic
- Strobe effect
- The device is cooled by passive convection cooling
- Control via stand-alone; DMX; IR remote control; sound to light via microphone; master/slave function; QuickDMX via 5-pin XLR (M) mounting version (optional)
- Fixtures available for LED PC-Control 512; Light Captain; Light´J; EASY SHOW 1; EASY SHOW 2; EASY SHOW 3; Colorchief
- Flicker-free
- With a beam angle of 9°
- With mounting bracket
- Monochrome 4 digit 7-segment LED display
- Mains input and output for power linking up to 8 units
- For application areas such as: Clubs/dancing school; decoration; mobile djs / entertainer; party room; restaurants, bars and hotels
- Silent operation
- Application possibility: On stand
spotlight
- 4 LEDs 8 W SMD 9080 4in1 QCL RGBW (homogenous color mix)
4 spots controlled separately
bar
- 4 LEDs 1 W SMD 8072 cold white (CW)
LEDs controlled separately
EUROLITE LED WF-40 Water Effect
Projection effect for water reflections, with RGBW color mixing & DMX
- Static and moving water effects with a 3D look in vibrant colors
- 1 LED 40 W COB (chip-on-board) 4in1 QCL RGBW
- Focus manual
- Dimmer electronic; color blend stepless; Rotation speed stepless; color change adjustable
- Beam effect; strobe effect
- Integrated show programs
- Direct color selection for 18 preset colors
- The device is cooled by passive convection cooling
- Control via DMX; sound to light via microphone; stand-alone; master/slave function
- Fixtures available for Light´J; LED PC-Control 512; EASY SHOW 1; Light Captain; EASY SHOW 2; Colorchief
- With mounting bracket
- Monochrome 4 digit 7-segment LED display
- For application areas such as: Clubs/dancing school; decoration; restaurants, bars and hotels; mobile djs / entertainer
- Application possibility: Suspended; on stand
EUROLITE DMX LED Color Chief Controller
DMX lighting desk with innovative control concept for LED spotlights
- Easy control of LED spotlights with up to 6 colors, light bars as well as simple lighting effects
- For 8 devices or device groups, each with up to 4 segments
- Quick and easy programming
- Additional fixtures can be configured manually
- 8 color effects directly selectable
- 3 additional channels available per fixture (e.g. for rotations)
- Color wheel selection and simulation
- 24 memory spaces for scenes and chases
- Several chases and scenes can be run simultaneously
- USB port for storing program data
- Sound control via audio signal or TAP button
- Master dimming, fade time and run time easily adjustable
- Can transmit up to 240 DMX channels
- (19") 48.3 cm rack installation 3 U
- Programmable 24 scenes/chases distributed over 1 page/s
- Control via DMX; sound to light via RCA (F) mounting version; sound to light via microphone
- Firmware can be updated
- Desktop console housing
- For application areas such as: Clubs/dancing school; party room; Trade fair and shop fitting; mobile djs / entertainer; restaurants, bars and hotels
- Silent operation
Scope of delivery
2 x EUROLITE LED KLS-180 Compact Light Set
- 1 x spotlight
- 1 x power cord
- 1 x bag
- 1 x remote control
- 1 x battery
- 1 x user manual
2 x EUROLITE LED WF-40 Water Effect
- 1 x light effect
- 1 x power cord
- 1 x user manual
1 x EUROLITE DMX LED Color Chief Controller
- 1 x controller
- 1 x user manual
- 1 x external mains adapter
Paraméterek
| Weight | 32.50 kg |
| EUROLITE LED KLS-180 Compact Light Set | |
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | 80 W |
| IP classification | IP20 |
| Power connection | Mains input via IEC connector (M) mounting version power supply cord with safety plug (provided) |
| Power output | 1 x IEC connector (F) mounting version |
| Fuse | 5 x 20 mm, T 1 A fuse replaceable |
| Lamp type | LED lamp |
| Flash rate | 0.5 - 20 Hz |
| DMX channels | 3; 4; 8; 21 |
| DMX input | 3-pin XLR (M) mounting version |
| DMX output | 3-pin XLR (F) mounting version |
| Cooling | Passive convection cooling |
| Control | Stand-alone; DMX; IR remote control; sound to light via microphone; master/slave function; QuickDMX via 5-pin XLR (M) mounting version (optional) |
| Fixtures available for | LED PC-Control 512; Light Captain; Light´J; EASY SHOW 1; EASY SHOW 2; EASY SHOW 3; Colorchief |
| Projection | Flicker-free |
| PWM frequency | 9000 Hz |
| Beam angle | 9° |
| Beam angle (1/2 peak) | 9° |
| Beam angle (1/10 peak) | 18° |
| Housing color | Black |
| Attachment system | Ø 35mm |
| 1x mounting bracket | |
| Display type | Monochrome 4 digit 7-segment LED display |
| Material | Metal; plastic |
| Dimensions | Width:60.5 cm |
| Depth | 14 cm |
| Height | 23 cm |
| Weight | 4.85 kg |
| Noise classification | Class 0 (no noise at all) |
| Photobiological safety | Risk Group 0 |
| Spotlight | |
| LED type | 4 x 8 W SMD 9080 4in1 QCL RGBW (homogenous color mix) |
| Bar | |
| LED type | 4 x 1 W SMD 8072 cold white (CW) |
| Mounting bracket | |
| Diameter mounting holes | 3 x Ø11mm; 2 x Ø3mm |
| Material | Metal, 2 mm |
| Power cord | |
| Cable construction | 3 x 0.75 mm² H05VV-F |
| Remote control | |
| Battery | 1 x button cell 3.0 V CR2025 lithium manganese built-in |
| Legal specifications | |
| Special product | Not designed for household room illumination |
| Intended use | Show effect lighting |
| EUROLITE LED WF-40 Water Effect | |
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | 25 W |
| IP classification | IP20 |
| Protection class | Protection class I |
| Power connection | Mains input via IEC connector (M) mounting version power supply cord with safety plug included |
| Device fuse | 5 x 20 mm, T 1 A fuse replaceable |
| Lamp type | LED lamp |
| LED type | 1 x 40 W COB (chip-on-board) 4in1 QCL RGBW |
| Flash rate | 2.5 - 19 Hz |
| Equipment | Focus manual |
| DMX channels | 9 |
| DMX input | 1 x 3-pin XLR (M) mounting version |
| DMX output | 1 x 3-pin XLR (F) mounting version |
| Cooling | Passive convection cooling |
| Control | DMX; sound to light via microphone; stand-alone; master/slave function |
| Fixtures available for | Light´J; LED PC-Control 512; EASY SHOW 1; Light Captain; EASY SHOW 2; Colorchief |
| Beam angle (1/2 peak) | 30° |
| Housing color | Black matte |
| Attachment system | Mounting bracket |
| Display type | Monochrome 4 digit 7-segment LED display |
| Material | Metal |
| Dimensions | Width:27.7 cm |
| Depth | 25.2 cm |
| Height | 18.7 cm |
| Weight | 3.32 kg |
| Noise classification | Class 2 (slight noise) |
| Power cord | |
| Cable construction | 3 x 0.75 mm² H05VV-F |
| Mounting bracket | |
| Diameter mounting holes | 3 x Ø10mm |
| Material | Metal, 2 mm |
| Legal specifications | |
| Special product | Not designed for household room illumination |
| Intended use | Show effect lighting |
| EUROLITE DMX LED Color Chief Controller | |
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| 9V DC 800 mA | |
| Power consumption | 7.2 W |
| IP classification | IP20 |
| Protection class | Protection class III |
| Power connection | Mains input via coaxial power connector (M) mounting version power supply cord with AC adapter (provided) |
| Programs | Programmable 24 scenes/chases distributed over 1 page/s |
| DMX channels | Output 240 |
| DMX output | 1 x 3-pin XLR (F) mounting version |
| Control | DMX; sound to light via RCA (F) mounting version; sound to light via microphone |
| Housing color | Black |
| Available storage media | USB devices (FAT 32) |
| USB port | Type A |
| Color | Black |
| PC connect | , firmware can be updated |
| Housing design | (19") 48.3 cm rack installation 3 U |
| Desktop console housing | |
| Dimensions | Width:48.3 cm |
| Depth | 13.35 cm |
| Height | 8.5 cm |
| Weight | 2.25 kg |
| Noise classification | Class 0 (no noise at all) |
Vélemények
Erről a termékről még nem érkezett vélemény.
Írja meg véleményét!