Leírás
Set with motor, mirror ball, chain, and pinspot
Amazing disco atmosphere and easy operation - this set makes it possible!This set in professional quality offers you a proven Eurolite classic at an unbeatable price. No matter if you use it to illuminate your living room, a clubhouse or a bar, this party set always guarantees the true disco feel!The set includes a mirror ball with a diameter of 30 cm covered with countless little mirrors. Thanks to the supplied motor, type MD-1015, the ball slowly rotates on its own axis while reflecting colorful light beams to create the familiar disco effect. The necessary light is provided by an Eurolite T-36 pinspot which, of course, is also included in this set. To add some color, we also include a motorized color wheel mixing the colors red, yellow, green and blue. Alternatively, you can create a nice split effect by simply switching off the motor.
- Mirror ball with a stable plastic core
- High stability due to integrated axle
- Exact alignment
- Additional safety eyelet for safety chain
- Narrow beam angle, at a distance of 4 m there is a projected circle of light with a diameter of 30 cm
- Color caps or color foils can be attached in front of the lens
- For illuminating e.g. mirror balls, entrance or counter areas or as basic illumination
- Low power consumption
- Diverse beam angles are possible when using alternative illuminants
- Easy fixing at the tube rim of the spotlight
- For application areas such as: Clubs/dancing school; party room; restaurants, bars and hotels
- Very quiet working noise
- Application possibility: Suspended
color wheel
- Color wheel with red, green, yellow, blue
illuminant
- Dimmable
- Very high color rendering index (CRI)
spotlight
- With mounting bracket
Scope of delivery
- 1 x mirror ball
- 1 x spotlight
- 1 x motor
- 1 x illuminant
- 1 x color wheel
- 1 x motor for color wheel
- 2 x chain
- 4 x chain link
- 1 x lamp clamping ring
- 2 x nut
- 3 x screw
- 1 x user manual
Manuals
ManualsParaméterek
| Weight | 3.45 kg |
| Noise classification | Class 1 (very slight noise, suitable for noise-sensitive environments) |
| Mirror ball | |
| Mirror Dimensions | 1 cm x 1 cm |
| Dimensions | Diameter:Ø 30 cm |
| Spotlight | |
| Power supply | 230 V AC, 50 Hz |
| Power consumption | Max. 30 W |
| IP classification | IP20 |
| Protection class | Protection class I |
| Suitable lamp | 6 V/30 W PAR-36 |
| Power connection | Fixed power supply cord with safety plug |
| Cable construction | 3 x 0.75 mm² H05VV-F |
| Cable length | Approx. 0.9 m |
| Housing color | Black |
| Attachment system | Mounting bracket |
| Material | Metal |
| Mounting bracket | |
| Diameter mounting holes | 3 x Ø10mm; 1 x Ø8mm |
| Material | Metal, 2 mm |
| Motor | |
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | 4 W |
| IP classification | IP20 |
| Protection class | Protection class I |
| Cable construction | 3 x 0.75 mm² H05VV-F |
| Cable length | Approx. 0.9 m |
| Speed | 1.5 RPM |
| Maximum load | 4 kg |
| Material | Metal |
| Dimensions | Height:8.50 cm |
| Diameter | Ø 11.20 cm |
| Illuminant | |
| Voltage (lamps) | 6.4 V |
| Nominal wattage | 30 W |
| Base | G-53 STC |
| Lamp type | Halogen lamp; clear lamp |
| Lamp specification | Dimmable |
| Beam angle | 6° |
| Color temperature | 3000K |
| Color rendering index (CRI) | 99 Ra |
| Construction | PAR-36 |
| Color wheel | |
| Color generation | Color wheel with red, green, yellow, blue |
| Material | Plastic, 2 mm |
| Dimensions | Diameter:Ø 23 cm |
| Motor for color wheel | |
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | 4 W |
| IP classification | IP20 |
| Protection class | Protection class I |
| Cable construction | 3 x 0.75 mm² H05VV-F |
| Cable length | Approx. 0.9 m |
| Speed | 3 RPM |
| Maximum load | 1 kg |
| Housing color | Black |
| Material | Plastic |
| Chain | |
| Material | Metal |
| Color | Black |
| Dimensions | Length:33 cm |
| Lamp clamping ring | |
| Material | Metal |
| Color | Silver |
| Legal specifications | |
| Special product | Not designed for household room illumination |
| Intended use | Show effect lighting |