Leírás
Set with motor, mirror ball, chain, pinspot and color wheel
Amazing disco atmosphere and brilliant colors - this set makes it possible!This set in professional quality offers you a proven Eurolite classic at an unbeatable price. No matter if you use it to illuminate your living room, a clubhouse or a bar, this party set always guarantees the true disco feel!The set includes a mirror ball with a diameter of 20 cm covered with countless little mirrors. Thanks to the supplied motor, type MD-1015, the ball slowly rotates on its own axis while reflecting colorful light beams to create the familiar disco effect. The necessary light is provided by an Eurolite T-36 pinspot which, of course, is also included in this set. To add some color, we also include a motorized color wheel mixing the colors red, yellow, green and blue. Alternatively, you can create a nice split effect by simply switching off the motor.
- Mirror ball safety rotary motor MD-1015
- 1 chain with quick links
- Color-wheel with motor for T-36
color wheel
- Color wheel with red, green, yellow, blue
illuminant
- Very high color rendering index (CRI)
Scope of delivery
- 1 x mirror ball
- 1 x spotlight
- 1 x lamp clamping ring
- 1 x illuminant
- 1 x motor
- 1 x motor for color wheel
- 1 x chain
- 1 x safety bond
- 1 x color wheel
- 3 x screw
- 1 x user manual
Manuals
ManualsParaméterek
| Weight | 2.50 kg |
| Mirror ball | |
| Standing/fixation | Eyelet |
| Dimensions | Diameter:Ø 20 cm |
| Weight | 0.57 kg |
| Spotlight | |
| Power supply | 230 V AC, 50 Hz |
| Power consumption | 30 W |
| IP classification | IP20 |
| Protection class | Protection class I |
| Suitable lamp | 6.4 V/30 W PAR-36 |
| Power connection | Fixed power supply cord with safety plug |
| Cable length | Approx. 0.9 m |
| Base | Wires |
| Housing color | Black |
| Material | Metal |
| Dimensions | Width:15 cm |
| Depth | 16 cm |
| Height | 17 cm |
| Lamp clamping ring | |
| Material | Metal |
| Color | Silver |
| Illuminant | |
| Voltage (lamps) | 6.4 V |
| Nominal wattage | 30 W |
| Base | G-53 STC |
| Lamp type | Halogen lamp |
| Color of light | Warm white WW <3300 K |
| Color rendering index (CRI) | 99 Ra |
| Construction | PAR-36 |
| Motor | |
| Power supply | 230 V AC, 50 Hz |
| Power consumption | 4 W |
| IP classification | IP20 |
| Protection class | Protection class I |
| Power connection | Fixed power supply cord with safety plug |
| Cable length | Approx. 0.9 m |
| Speed | 1.5 RPM |
| Maximum load | 3 kg |
| Housing color | Black |
| Material | Metal |
| Dimensions | Diameter:Ø 11.5 cm |
| Motor for color wheel | |
| Power supply | 230 V AC, 50 Hz |
| Power consumption | 4 W |
| IP classification | IP20 |
| Protection class | Protection class I |
| Power connection | Fixed power supply cord with safety plug |
| Cable length | Approx. 0.9 m |
| Speed | 3 RPM |
| Housing color | Black |
| Material | Plastic |
| Weight | 0.27 kg |
| Safety bond | |
| Material | Steel |
| Dimensions | Length:25 cm |
| Diameter | Ø 0.1 cm |
| Color wheel | |
| Color generation | Color wheel with red, green, yellow, blue |
| Material | Plastic hard |
| Dimensions | Width:0.2 cm |
| Diameter | Ø 23 cm |
| Legal specifications | |
| Special product | Not designed for household room illumination |
| Intended use | Show effect lighting |