Ha részletfizetéssel vásárolná meg a terméket, helyezze a kosárba, majd a fizetési módnál jelölje be a Cofidis expressz online áruhitelt.
Leírás
Matrix moving head with RGBW LEDs, pixel control & macros for animations, letters and numbers
The square arrangement of the LEDs in this moving head serves a clear purpose: it enables the display of numbers, letters, patterns, and animations. Control can be handled either through direct individual pixel control or, with significantly fewer DMX channels, via built-in macros.In addition, the fixture features a zoom range from 2° to 42° and RGBW color mixing. Whether it is displaying a band name in the background or a New Years Eve countdown, this fixture offers a wide range of creative possibilities.
- 25 LEDs 15 W SMD 5060 4in1 QCL RGBW (homogenous color mix)
LEDs controlled separately - Positioning within 540° PAN, 215° TILT
- Auto position correction (feedback)
- Exact positioning (16 bit resolution)
- Zoom motor driven
- Dimmer electronic; white balance; color macros adjustable; patterns animated; background color adjustable; color fade; color blend stepless
- Wash effect; matrix effect
- The device is cooled by cooling fan at the head
- Control via stand-alone; sound to light; master/slave function; DMX; RDM; QuickDMX via USB (optional); W-DMX by wireless solution via USB (optional); CRMX by LumenRadio via USB (optional)
- Flicker-free
- DMX fail mode (hold; zero values)
- With a beam angle of 2° - 42°
- With omega bracket
- Multicolor LCD display
- 2 Rugged carrying handles
- 4 x rubber feet
- Mains input and output for power linking up to 4 units
- Fixtures available for Light Captain
- For application areas such as: Stage; clubs/dancing school; wedding/gala/events; mobile djs / entertainer; restaurants, bars and hotels
- Application possibility: Standing; suspended
Scope of delivery
- 1 x moving light
- 1 x user manual
- 1 x power cord
- 2 x omega bracket
- 1 x safety eyelet
Manuals
ManualsParaméterek
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | 350 W |
| Protection class | Protection class I |
| Power connection | Mains input via P-Con (blue), mounting version power supply cord with safety plug |
| Cable construction | 3 x 1.0 mm² H05VV-F |
| Power output | P-Con (gray), mounting version |
| Fuse | 5 x 20 mm, T 3 A fuse replaceable |
| Lamp type | LED lamp |
| LED type | 25 x 15 W SMD 5060 4in1 QCL RGBW (homogenous color mix) |
| Max. TILT movement | 215° exact positioning (16 bit resolution) auto position correction (feedback) |
| Max. PAN movement | 540° exact positioning (16 bit resolution) auto position correction (feedback) |
| Flash rate | 0.5 - 17 Hz |
| Equipment | Zoom motor driven |
| DMX channels | 11; 22; 109; 122 |
| DMX input | 3-pin XLR (M) mounting version |
| DMX output | 3-pin XLR (F) mounting version |
| Cooling | 2 x cooling fan at the head |
| Control | Stand-alone; sound to light; master/slave function; DMX; RDM; QuickDMX via USB (optional); W-DMX by wireless solution via USB (optional); CRMX by LumenRadio via USB (optional) |
| Fixtures available for | Light Captain |
| Projection | Flicker-free |
| PWM frequency | 3700 Hz |
| DMX fail mode | Hold; zero values |
| Beam angle | 2° - 42° |
| Beam angle (1/2 peak) | 2 - 26° |
| Beam angle (1/10 peak) | 8 - 42° |
| Illuminance in Lux (lx) | Narrow red (R) 1m:23482 lx, 3m:5325 lx, 6m:1516 lx |
| Narrow green (G) 1m | 52510 lx, 3m:12247 lx, 6m:3458 lx |
| Narrow blue (B) 1m | 9390 lx, 3m:2326 lx, 6m:657 lx |
| Narrow cold white (CW) 1m | 69828 lx, 3m:16074 lx, 6m:4560 lx |
| Narrow all 1m | 132161 lx, 3m:30789 lx, 6m:8704 lx |
| Wide red (R) 1m | 3644 lx, 3m:456 lx, 6m:124 lx |
| Wide green (G) 1m | 8216 lx, 3m:1048 lx, 6m:288 lx |
| Wide blue (B) 1m | 1513 lx, 3m:186 lx, 6m:51 lx |
| Wide cold white (CW) 1m | 10873 lx, 3m:1330 lx, 6m:368 lx |
| Wide all 1m | 20729 lx, 3m:2577 lx, 6m:710 lx |
| Housing color | Black |
| Attachment system | 2x omega bracket |
| Display type | Multicolor LCD display |
| Control elements | Power switch |
| Status LED | DMX, fault |
| USB port | Type A |
| Carrying handle | 2 pc/pcs |
| Transport aid | 4 x rubber feet |
| Diameter mounting holes | 2 x Ø10mm |
| Material | Plastic |
| Dimensions | Width:30.3 cm |
| Depth | 23.5 cm |
| Height | 41.6 cm |
| Weight | 9.70 kg |
| Noise classification | Class 2 (slight noise) |
| Legal specifications | |
| Special product | Not designed for household room illumination |
| Intended use | Show effect lighting |
Youtube videók
Vélemények
Erről a termékről még nem érkezett vélemény.
Írja meg véleményét!