Ha részletfizetéssel vásárolná meg a terméket, helyezze a kosárba, majd a fizetési módnál jelölje be a Cofidis expressz online áruhitelt.
Leírás
Moving washlight with 19 x 20W RGBL LEDs, rotating flower effect and pixel control
This moving washlight offers several visual highlights. Its special optical system provides a wide zoom range from 1° to 35°. In addition, the entire lens assembly can rotate. This makes it a highly versatile fixture capable of producing both tight beams and wide washes, as well as dynamic or static flower effects.The color system is also noteworthy: in addition to red, green, and blue, the fixture includes lime as an extra color. This significantly improves the rendering of yellow, orange, and white tones.The system is rounded off by a range of DMX protocols, including individual pixel control.
- 19 LEDs 20 W 4in1 QCL RGBL (homogenous color mix)
LEDs controlled separately - Positioning within 540° PAN, 215° TILT
- Auto position correction (feedback)
- Exact positioning (16 bit resolution)
- Zoom motor driven; lens rotation
- Pulse-width modulation adjustable; Dimmer; color blend stepless; colors preset
- Wash effect; flower effect; beam effect
- The device is cooled by cooling fan at the base; temperature-controlled fan at the head
- Control via stand-alone; sound to light via microphone; DMX; QuickDMX via USB (optional); W-DMX by wireless solution via USB (optional); CRMX by LumenRadio via USB (optional); master/slave function
- DMX fail mode (zero values; hold)
- With a beam angle of 1° - 35°
- With omega bracket
- Multicolor LCD display
- 2 Rugged carrying handles
- 4 x rubber feet
- Mains input and output for power linking up to 8 units
- For application areas such as: Stage; clubs/dancing school; wedding/gala/events; mobile djs / entertainer; restaurants, bars and hotels; rental
- Application possibility: Standing; suspended
- Fixtures available for Light Captain
- Flicker-free
Scope of delivery
- 1 x moving light
- 1 x user manual
- 1 x power cord
- 2 x omega bracket
Manuals
ManualsParaméterek
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | 270 W |
| IP classification | IP20 |
| Protection class | Protection class I |
| Power connection | Mains input via P-Con (blue), mounting version power supply cord with safety plug |
| Cable construction | 3 x 1.0 mm² H05VV-F |
| Power output | P-Con (gray), mounting version |
| Fuse | 5 x 20 mm, T 3.15 A fuse replaceable |
| Lamp type | LED lamp |
| LED type | 19 x 20 W 4in1 QCL RGBL (homogenous color mix) |
| Max. TILT movement | 215° exact positioning (16 bit resolution) auto position correction (feedback) |
| Max. PAN movement | 540° exact positioning (16 bit resolution) auto position correction (feedback) |
| Flash rate | 1 - 18 Hz |
| Equipment | Zoom motor driven; lens rotation |
| DMX channels | 18; 30; 94 |
| DMX input | 3-pin XLR (M) mounting version |
| 5-pin XLR (M) mounting version | |
| DMX output | 3-pin XLR (F) mounting version |
| 5-pin XLR (F) mounting version | |
| Cooling | 1 x cooling fan at the base |
| 2 x temperature-controlled fan at the head | |
| Control | Stand-alone; sound to light via microphone; DMX; QuickDMX via USB (optional); W-DMX by wireless solution via USB (optional); CRMX by LumenRadio via USB (optional); master/slave function |
| Fixtures available for | Light Captain |
| Projection | Flicker-free |
| DMX fail mode | Zero values; hold |
| Beam angle | 1° - 35° |
| Beam angle (1/2 peak) | 1 - 21° |
| Beam angle (1/10 peak) | 6 - 35° |
| Illuminance in Lux (lx) | Narrow red (R) 1m:13251 lx, 3m:5839 lx, 6m:1772 lx |
| Narrow green (G) 1m | 33878 lx, 3m:14512 lx, 6m:4482 lx |
| Narrow blue (B) 1m | 6854 lx, 3m:2372 lx, 6m:831 lx |
| Narrow lime 1m | 42876 lx, 3m:18212 lx, 6m:5554 lx |
| Narrow all 1m | 86946 lx, 3m:35241 lx, 6m:11092 lx |
| Wide red (R) 1m | 3735 lx, 3m:458 lx, 6m:119 lx |
| Wide green (G) 1m | 9051 lx, 3m:1106 lx, 6m:289 lx |
| Wide blue (B) 1m | 1639 lx, 3m:204 lx, 6m:54 lx |
| Wide lime 1m | 11875 lx, 3m:1430 lx, 6m:381 lx |
| Wide all 1m | 23450 lx, 3m:2819 lx, 6m:742 lx |
| Lamp life | 20000 h |
| Housing color | Black |
| Attachment system | 2x omega bracket |
| Display type | Multicolor LCD display |
| Control elements | Power switch |
| USB port | Type A |
| Carrying handle | 2 pc/pcs |
| Transport aid | 4 x rubber feet |
| Diameter mounting holes | 2 x Ø10mm |
| Material | Metal |
| Dimensions | Width:34.0 cm |
| Depth | 22.5 cm |
| Height | 34.5 cm |
| Weight | 11.75 kg |
| Noise classification | Class 3 (clearly perceptible sounds) |
| Legal specifications | |
| Special product | Not designed for household room illumination |
| Intended use | Show effect lighting |
Youtube videók
Vélemények
Erről a termékről még nem érkezett vélemény.
Írja meg véleményét!