Leírás
LED theatre spot with 5in1 PCL RGBAL 200 W COB (chip-on-board) LED
This spotlight offers the ideal compromise between professional design and affordability. It is equipped with a high-output LED whose color mixing is based not only on red, green, and blue, but also on amber and lime. This results in significantly improved orange and yellow tones, as well as very good white light with adjustable color temperature.This makes the spotlight perfect for both colored and white light. The housing is made of robust metal. At the same time, the fan is very quiet, allowing the spotlight to be used even in noise-sensitive environments.The beam angle is 15 degrees, but it can be widened to 40° or 60° by using magnetically attachable frost filters. Optional barn doors can also be screwed on, and these can likewise be combined with the frost filters.
- 1 LED 200 W COB (chip-on-board) 5in1 PCL RGBAL (homogenous color mix)
- Dimmer electronic
- Wash effect; strobe effect
- 9 integrated show programs
- Direct color selection for 28 preset colors
- The device is cooled by cooling fan
- Control via stand-alone; IR remote control; DMX; master/slave function; sound to light via microphone; QuickDMX via USB (optional); W-DMX by wireless solution via USB (optional); CRMX by LumenRadio via USB (optional)
- DMX fail mode (blackout; hold; full on; static; auto)
- Variable color temperature 1800 K - 8000 K
- With a beam angle of 15°
- With double bracket
- Monochrome LCD display
- Mains input and output for power linking up to 8 units
- For application areas such as: Stage; clubs/dancing school; wedding/gala/events; restaurants, bars and hotels; theater; rental; advertisement/Shop window
- Very quiet working noise
- Application possibility: Standing; suspended; on stand
- Fixtures available for Light Captain
- Good color rendering index (CRI)
Scope of delivery
- 1 x spotlight
- 1 x power cord
- 1 x user manual
- 1 x remote control
- 1 x battery
Manuals
ManualsParaméterek
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | 135 W |
| IP classification | IP20 |
| Protection class | Protection class I |
| Power connection | Mains input via P-Con (blue), mounting version power supply cord with safety plug |
| Cable construction | 3 x 1.0 mm² H05VV-F |
| Power output | P-Con (gray), mounting version |
| Lamp type | LED lamp |
| LED type | 1 x 200 W COB (chip-on-board) 5in1 PCL RGBAL (homogenous color mix) |
| Flash rate | 0.5 - 23 Hz |
| DMX channels | 3; 5; 5; 7; 11 |
| DMX input | 3-pin XLR (M) mounting version |
| DMX output | 3-pin XLR (F) mounting version |
| Cooling | 1 x cooling fan |
| Control | Stand-alone; IR remote control; DMX; master/slave function; sound to light via microphone; QuickDMX via USB (optional); W-DMX by wireless solution via USB (optional); CRMX by LumenRadio via USB (optional) |
| Fixtures available for | Light Captain |
| PWM frequency | 2900 Hz |
| DMX fail mode | Blackout; hold; full on; static; auto |
| Beam angle | 15° |
| Beam angle (1/2 peak) | 15° |
| Beam angle (1/10 peak) | 34° |
| Color temperature | 1800K - 8000K adjustable |
| Color rendering index (CRI) | 81 Ra |
| Lamp life | 50000 h |
| Housing color | Black |
| Attachment system | 1x double bracket |
| Display type | Monochrome LCD display |
| USB port | Type A |
| Diameter mounting holes | 3 x Ø10mm |
| Material | Aluminum casting |
| Dimensions | Width:25.95 cm |
| Height | 37.65 cm |
| Weight | 4.10 kg |
| Noise classification | Class 1 (very slight noise, suitable for noise-sensitive environments) |
| Remote control | |
| Battery | 1 x button cell 3.0 V CR2025 lithium manganese |
| Legal specifications | |
| Special product | Not designed for household room illumination |
| Intended use | Show effect lighting |