Ha részletfizetéssel vásárolná meg a terméket, helyezze a kosárba, majd a fizetési módnál jelölje be a Cofidis expressz online áruhitelt.
Leírás
LED color changer with 90 W LED, gobo and color wheel
Mirror balls look best when illuminated with a highly focused beam of light. The Eurolite TCL-450 is ideal for this purpose: The TCL-450 is equipped with a powerful white light source that produces a sharply defined, focused white beam. Various color filters are available for color effects, and they can also be locked into intermediate positions.The beam angle can also be optimally adjusted to the size of the mirror ball using various reducing gobos.
- Compact design
- Beam reducer gobos make it perfect for illuminating mirror balls
- 1 LED 90 W COB (chip-on-board) cold white (CW)
- Focus manual
- Color change; Dimmer electronic
- Gobo effect
- Color wheel with 7 dichroic filters plus open
half colors selectable; rainbow effect with adjustable speed - Gobo wheel with static gobos, 4 gobos, 3 color dichros and open
shake effect - 5 integrated show programs
- The device is cooled by cooling fan
- Control via DMX; sound to light via microphone; master/slave function; stand-alone; QuickDMX via USB (optional); W-DMX by wireless solution via USB (optional); CRMX by LumenRadio via USB (optional)
- Flicker-free
- DMX fail mode (hold; blackout; auto; sound)
- With a beam angle of 11°
- With mounting bracket
- Monochrome LCD display
- Fixtures available for Light Captain
- For application areas such as: Clubs/dancing school; wedding/gala/events; mobile djs / entertainer; restaurants, bars and hotels
- Application possibility: Suspended; on stand
Scope of delivery
- 1 x light effect
- 1 x user manual
- 1 x power cord
- 1 x mounting bracket
Manuals
ManualsParaméterek
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | 95 W |
| IP classification | IP20 |
| Protection class | Protection class I |
| Power connection | Mains input via IEC connector (M) mounting version power supply cord with safety plug |
| Cable construction | 3 x 0.75 mm² H05VV-F |
| Fuse | 5 x 20 mm, T 2 A fuse replaceable |
| Lamp type | LED lamp |
| LED type | 1 x 90 W COB (chip-on-board) cold white (CW) |
| Flash rate | 2 - 29 Hz |
| Equipment | Focus manual |
| Color generation | Color wheel with 7 dichroic filters plus open |
| Half colors selectable; rainbow effect with adjustable speed | |
| Gobos | Gobo wheel with static gobos, 4 gobos, 3 color dichros and open |
| Shake effect | |
| DMX channels | 6 |
| DMX input | 3-pin XLR (M) mounting version |
| DMX output | 3-pin XLR (F) mounting version |
| Cooling | 1 x cooling fan |
| Control | DMX; sound to light via microphone; master/slave function; stand-alone; QuickDMX via USB (optional); W-DMX by wireless solution via USB (optional); CRMX by LumenRadio via USB (optional) |
| Fixtures available for | Light Captain |
| Projection | Flicker-free |
| PWM frequency | 5500 Hz |
| DMX fail mode | Hold; blackout; auto; sound |
| Beam angle | 11° |
| Beam angle (1/2 peak) | 11° |
| Beam angle (1/10 peak) | 11° |
| Lamp life | 20000 h |
| Housing color | Black |
| Attachment system | Mounting bracket |
| Display type | Monochrome LCD display |
| USB port | 1 x type A |
| Diameter mounting holes | 1 x Ø10mm |
| Material | Steel |
| Dimensions | Length:17.5 cm |
| Width | 16.0 cm |
| Height | 21.0 cm |
| Weight | 2.48 kg |
| Noise classification | Class 3 (clearly perceptible sounds) |
| Legal specifications | |
| Special product | Not designed for household room illumination |
| Intended use | Show effect lighting |
Youtube videók
Vélemények
Erről a termékről még nem érkezett vélemény.
Írja meg véleményét!