Leírás
Mini LED rotating beacon for 3 x AA 1.5 V battery or USB
Mini LED rotating beacon for 3 x AA 1,5V battery or USBThe funny rotating beacon EUROLITE LED mini police light always works well as a party gag. Simply connect the included USB cable to the connection on the light and a USB interface. Alternatively, you can also use batteries.Now simply switch on the police light - the reflector turns and the LED begins to light up.
- Miniature rotating beacon
- Great party decoration
- 360° reflector
- Powered by a battery/battery pack
- 1 LED 5 mm cold white (CW)
- The device is cooled by passive convection cooling
- Control via on/off switch on device
- For application areas such as: Clubs/dancing school; party room; mobile use; theater
- Very quiet working noise
- Application possibility: Standing
Scope of delivery
- 1 x light effect
- 1 x USB cable
- 1 x user manual
Manuals
ManualsParaméterek
| Power supply | 5V DC |
| Power consumption | 0.6 W |
| IP classification | IP20 |
| Protection class | Protection class III |
| Power connection | Mains input via coaxial power connector (M) mounting version power supply cord for USB A mains connection (provided) |
| Battery | 3 x Mignon (AA) (not included) |
| Lamp type | LED lamp |
| LED type | 1 x 5 mm cold white (CW) |
| Color generation | Red (R) |
| Cooling | Passive convection cooling |
| Control | On/off switch on device |
| Housing color | Red; black |
| Dimensions | Width:9.6 cm |
| Depth | 9.2 cm |
| Height | 11.5 cm |
| Weight | 0.16 kg |
| Noise classification | Class 1 (very slight noise, suitable for noise-sensitive environments) |
| USB cable | |
| Cable length | Approx. 1.5 m |
| Color | Black |
| Legal specifications | |
| Special product | Not designed for household room illumination |
| Intended use | Show effect lighting |
Vélemények
Erről a termékről még nem érkezett vélemény.
Írja meg véleményét!