Ha részletfizetéssel vásárolná meg a terméket, helyezze a kosárba, majd a fizetési módnál jelölje be a Cofidis expressz online áruhitelt.
Leírás
Weather-proof BSW moving head (IP65) with 250W LED, zoom, 2 gobo wheels, 4-fold prism and much more
For this moving head, there is no such thing as bad weather. Thanks to its IP65 rating, it can withstand even heavy rain.With a zoom range from a narrow 4° to a wide 35°, it is highly versatile and can be used as a beam, spot, and, thanks to its integrated frost filter, even as a wash. Its output is powered by a 250 W LED.Inside, eight rotating gobos and eight static gobos provide a wide range of creative options, complemented by a rotating 4-facet prism for additional effects. Colors are generated using ten dichroic color filters, which can also be positioned to create split colors.
- With a beam angle of 4° - 35°
- Can be used as a beam, spot and wash
- Gobo wheel with rotating gobos, 8 gobos and open
slot-in gobo system for easy gobo replacement - Gobo wheel with static gobos, 8 gobos and open
- Color wheel with 10 dichroic filters plus open
half colors selectable, Rainbow effect with adjustable speed in both directions - Focus motor-driven; prism 4-fold rotating; frost filter; color wheel; gobo wheel with static gobos; gobo wheel with rotating gobos; zoom motor driven
- 1 LED 250 W COB (chip-on-board) cold white (CW)
- Suitable for outdoor use IP65
- Positioning within 540° PAN, 240° TILT
- Auto position correction (feedback)
- Exact positioning (16 bit resolution)
- Exact 16 bit resolution at Dimmer
- The device is cooled by low-noise cooling fan at the base; temperature-controlled fan at the head
- Control via DMX; RDM; master/slave function; stand-alone; sound to light via microphone
- Flicker-free
- RDM For bidirectional communication over the DMX line
- DMX fail mode (hold; blackout; auto)
- With omega bracket
- Multicolor LCD display
- 2 Rugged carrying handles
- Mains input and output for power linking up to 8 units
- With pressure compensation membrane
- For application areas such as: Architecture; stage; clubs/dancing school; wedding/gala/events; rental
- Application possibility: Standing; suspended
- Fixtures available for Light Captain; GDTF (GrandMA3)
Scope of delivery
- 1 x moving light
- 1 x user manual
- 1 x power cord
- 2 x omega bracket
Manuals
ManualsParaméterek
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | 310 W |
| IP classification | IP65 |
| Protection class | Protection class I |
| Power connection | Mains input via IP T-Con (M) mounting version power supply cord with safety plug |
| Cable construction | 3 x 1.5 mm² H05RN-F |
| Power output | IP T-Con (F) mounting version |
| Fuse | 5 x 20 mm, T 4 A fuse replaceable |
| Lamp type | LED lamp |
| LED type | 1 x 250 W COB (chip-on-board) cold white (CW) |
| Max. TILT movement | 240° exact positioning (16 bit resolution) auto position correction (feedback) |
| Max. PAN movement | 540° exact positioning (16 bit resolution) auto position correction (feedback) |
| Flash rate | 1 - 20 Hz |
| Equipment | Focus motor-driven; prism 4-fold rotating; frost filter; color wheel; gobo wheel with static gobos; gobo wheel with rotating gobos; zoom motor driven |
| Color generation | Color wheel with 10 dichroic filters plus open |
| Half colors selectable, Rainbow effect with adjustable speed in both directions | |
| Gobos | Gobo wheel with static gobos, 8 gobos and open |
| Gobo wheel with rotating gobos, 8 gobos and open | |
| Outside diameter 15.7mm | |
| Image diameter 10mm | |
| Slot-in gobo system for easy gobo replacement | |
| DMX channels | 18; 19; 23 |
| DMX input | 3-pin XLR (M) mounting version IP |
| 5-pin XLR (M) mounting version IP | |
| DMX output | 3-pin XLR (F) mounting version IP |
| 5-pin XLR (F) mounting version IP | |
| Cooling | 1 x low-noise cooling fan at the base |
| 5 x temperature-controlled fan at the head | |
| Control | DMX; RDM; master/slave function; stand-alone; sound to light via microphone |
| Fixtures available for | Light Captain; GDTF (GrandMA3) |
| Projection | Flicker-free |
| PWM frequency | 4000 Hz |
| DMX features | RDM For bidirectional communication over the DMX line |
| DMX fail mode | Hold; blackout; auto |
| Beam angle | 4° - 35° |
| Beam angle (1/2 peak) | 4 - 35° |
| Beam angle (1/10 peak) | 4 - 35° |
| Housing color | Black |
| Attachment system | 2x omega bracket |
| Display type | Multicolor LCD display |
| Carrying handle | 2 pc/pcs |
| Transport aid | 4 x rubber feet |
| Diameter mounting holes | 2 x Ø12mm |
| Use of brands | Built with SEETRONIC connector |
| Material | Aluminum casting |
| Dimensions | Width:32.0 cm |
| Depth | 22.5 cm |
| Height | 54.0 cm |
| Weight | 15.25 kg |
| Noise classification | Class 2 (slight noise) |
| Legal specifications | |
| Special product | Not designed for household room illumination |
| Intended use | Show effect lighting |
Youtube videók
Vélemények
Erről a termékről még nem érkezett vélemény.
Írja meg véleményét!