Leírás
Outdoor spotlight (IP65) for stroboscope, ambient and animation effects
The weatherproof IP PIX Strobe has quickly become a popular fixture on outdoor stages. It can now be found everywhere, from small concert venues and large festivals to architectural lighting.Its success is based on a powerful combination of high light output, a weatherproof housing, and an attractive price-performance ratio. At its center is an exceptionally bright LED strip whose color temperature can be continuously adjusted from warm white to cool white. This strip is divided into four segments and can be controlled individually.The system is complemented by RGB LEDs above and below the central strip, which are divided into eight segments. Thanks to its extremely wide beam angle and good visibility even from the side, the device is suitable for use as a strobe and blinder as well as for creating atmospheric lighting effects.Thanks to its fanless design, the device operates completely silently and is therefore also suitable for noise-sensitive environments. The hermetically sealed IP65 housing provides additional protection against dust, making the device ideal for use in indoor installations.
- Compact and bright
- Show programs for white and colored LEDs on separate DMX channels
- 240 LEDs 0.5 W SMD 5050 3in1 TCL RGB
8 segments controlled separately - 40 LEDs 1 W SMD 3030 2in1 BCL CW/WW
4 segments controlled separately - With a beam angle of 120°
- Ambient effect; strobe effect; wash effect
- Dimmer electronic; color blend stepless; program speed adjustable; program selection adjustable; color animations with two adjustable colors
- 20 integrated show programs
- Variable color temperature 3200 K - 6600 K
- Control via stand-alone; sound to light via microphone; master/slave function; DMX
- Fixtures available for Colorchief; Light Captain; GDTF (GrandMA3)
- Flicker-free
- With mounting bracket
- OLED display
- Mains input and output for power linking up to 8 units
- Built with SEETRONIC connector
- The device is cooled by passive convection cooling
- Suitable for outdoor use IP65
- With pressure compensation membrane
- For application areas such as: Stage; clubs/dancing school; wedding/gala/events; mobile djs / entertainer; architecture; restaurants, bars and hotels; theater; rental
- Silent operation
- Application possibility: Standing; suspended
Scope of delivery
- 1 x device
- 1 x user manual
- 1 x power cord
Manuals
ManualsParaméterek
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | 135 W |
| IP classification | IP65 |
| Protection class | Protection class I |
| Power connection | Mains input via IP T-Con (M) mounting version power supply cord with safety plug |
| Power output | IP T-Con (F) mounting version |
| Fuse | T 5 A fuse fix in power supply |
| Lamp type | LED lamp |
| LED type | 240 x 0.5 W SMD 5050 3in1 TCL RGB |
| 40 x 1 W SMD 3030 2in1 BCL CW/WW | |
| Flash rate | 1 - 25 Hz |
| DMX channels | 6; 10; 18; 24; 25; 32 |
| DMX input | 1 x 3-pin XLR (M) mounting version IP |
| DMX output | 1 x 3-pin XLR (F) mounting version IP |
| Cooling | Passive convection cooling |
| Control | Stand-alone; sound to light via microphone; master/slave function; DMX |
| Fixtures available for | Colorchief; Colorchief; Light Captain; GDTF (GrandMA3) |
| Projection | Flicker-free |
| PWM frequency | 4000 Hz |
| Beam angle (1/2 peak) | 120° |
| Color temperature | 3200K - 6600K adjustable |
| Housing color | Black |
| Attachment system | Mounting bracket |
| Display type | OLED display |
| Use of brands | Built with SEETRONIC connector |
| Dimensions | Length:38 cm |
| Depth | 11 cm |
| Height | 14.5 cm |
| Weight | 3.30 kg |
| Noise classification | Class 0 (no noise at all) |
| Mounting bracket | |
| Diameter mounting holes | 3 x Ø13mm |
| Material | Metal, 3 mm |
| Power cord | |
| Cable construction | 3 x 1.5 mm² H07RN-F |
| Legal specifications | |
| Special product | Not designed for household room illumination |
| Intended use | Show effect lighting |