Leírás
Linkable outdoor spotlight (IP65) with stepless electronic frost for stroboscope, ambient and animation effects
The frost version of the IP PIX Strobe offers several unique features that significantly expand its range of applications. At its core is the electronic frost filter, which can be activated or deactivated via DMX. This allows the beam to be widened dynamically, creating additional creative possibilities.The housing has also been redesigned: multiple units can now be connected directly to each other, enabling seamless installations. The included bracket is the longer MK2 version for improved handling. In addition, a compact secondary bracket is provided, allowing the fixture to be mounted directly and space-efficiently, for example on a pipe.The proven LED configuration remains unchanged. A very bright central LED strip offers adjustable color temperature from warm white to cool white and is divided into four controllable segments. This is complemented by RGB LEDs above and below, arranged in eight segments.With its extremely wide beam angle and excellent visibility from different angles, the fixture can be used as a strobe, a blinder, or for atmospheric lighting. Its fanless design ensures completely silent operation, while the hermetically sealed IP65 housing provides protection against dust and weather, making it suitable for both indoor and outdoor use.The frost version is available with both 5-pin or 3-pin DMX connectors.
- 240 LEDs 0.5 W SMD 5050 3in1 TCL RGB
8 segments controlled separately - 40 LEDs 1 W SMD 3030 2in1 BCL CW/WW
4 segments controlled separately - Integrated mounting system for toolfree and seemless cluster setups
- Wash effect; strobe effect; ambient effect
- Frost filter electronic stepless; Dimmer electronic; color blend stepless; program speed adjustable; program selection adjustable; running light adjustable; color animations with two adjustable colors
- 20 integrated show programs
- Variable color temperature 3200 K - 6600 K
- Direct color temperature selection for 35 preset values
- Control via stand-alone; sound to light via microphone; master/slave function; DMX
- DMX fail mode (blackout; hold; auto; manual)
- With a beam angle of 120°
- Good color rendering index (CRI)
- Monochrome OLED display
- With mounting bracket; with omega bracket
- Built with SEETRONIC connector
- For application areas such as: Stage; clubs/dancing school; wedding/gala/events; mobile djs / entertainer; restaurants, bars and hotels; theater; rental; architecture
- The device is cooled by passive convection cooling
- Silent operation
- Application possibility: Suspended; on stand
- Mains input and output for power linking up to 8 units
- Fixtures available for Light Captain; GDTF (GrandMA3)
- With pressure compensation membrane
Scope of delivery
- 1 x device
- 1 x user manual
- 1 x power cord
- 1 x omega bracket
Manuals
ManualsParaméterek
| Power supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption | 180 W |
| IP classification | IP65 |
| Protection class | Protection class I |
| Power connection | Mains input power supply cord with safety plug |
| Power output | 1 x IP T-Con (F) mounting version Bypass |
| Lamp type | LED lamp |
| LED type | 240 x 0.5 W SMD 5050 3in1 TCL RGB |
| 40 x 1 W SMD 3030 2in1 BCL CW/WW | |
| Flash rate | 1 - 25 Hz |
| DMX channels | 7; 11; 19; 25; 26; 32; 33; 35 |
| DMX input | 1 x 5-pin XLR (M) mounting version IP |
| DMX output | 1 x 5-pin XLR (F) mounting version IP Bypass |
| Cooling | Passive convection cooling |
| Control | Stand-alone; sound to light via microphone; master/slave function; DMX |
| Fixtures available for | Light Captain; GDTF (GrandMA3) |
| PWM frequency | 4000 Hz |
| DMX fail mode | Blackout; hold; auto; manual |
| Beam angle | 120° |
| Beam angle (1/2 peak) | 120° multicolor |
| Color temperature | 3200K - 6600K adjustable |
| Color rendering index (CRI) | 80 Ra |
| Lamp life | 50000 h |
| Distance to wall | 500 mm |
| Housing color | Black matte |
| Attachment system | Ø 12mm |
| Mounting bracket | |
| Ø 12mm | |
| Omega bracket | |
| Display type | 1 x monochrome OLED display |
| Connections | Input:DMX via 1 x 3-pin XLR (M) mounting version |
| Output | DMX bypass via 1 x 3-pin XLR (F) mounting version |
| Use of brands | Built with SEETRONIC connector |
| Material | Metal, painted |
| Dimensions | Length:38 cm |
| Width | 10.8 cm |
| Height | 17.65 cm |
| Weight | 3.73 kg |
| Noise classification | Class 0 (no noise at all) |
| Mounting bracket | |
| Diameter mounting holes | 1 x Ø12mm |
| Material | Metal, painted |
| Power cord | |
| Cable construction | 3 x 1.5 mm² H07RN-F |
| Cable length | Approx. 1.2 m |
| Omega bracket | |
| Material | Metal, painted |
| Legal specifications | |
| Special product | Not designed for household room illumination |
| Intended use | Show effect lighting |